Haber Sosyal Medya Çok Sayıda Selfie Çekmek, Depresyon Belirtisi Olabilir!

Çok Sayıda Selfie Çekmek, Depresyon Belirtisi Olabilir!

-

Kadın, erkek veya çocuk, yaşlı demeksizin sosyal medya kullanımının günümüzde 7’den 70’e kullanıldığı bir gerçek. Bunun yanı sıra, aşırı derecede sosyal medya kullanımının zararları olduğu da aşikar. Yapılan araştırmalara göre aşırı selfie çekmek, depresyon belirtisi olabilir.

Yapılan araştırmalar ve istatistikler, sosyal medyanın aşırı derecede fazla kullanılması, özellikle kadınların depresyon belirtileri gösterdiğini ortaya koyuyor. Gerek psikolojik olarak, gerekse boşa zaman kaybı olarak sosyal medyanın üzerimizde bıraktığı olumsuz izlenim, epey fazla. Instagram gibi günümüzün popüler sosyal medya araçlarının, kadınlar üzerinde depresyon etkisi yarattığı biliniyor. Her gün onlarca selfie çekilen kadınların, genel olarak mutsuz olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkarken, bu durumun bir depresyon belirtisi olduğuna inanılıyor.

Çok Sayıda Selfie Çekmek, Depresyon Belirtisi Olabilir!

Çok Sayıda Selfie Çekmek, Depresyon Belirtisi Olabilir!

Washington Üniversitesi psikoloji bilimi profesörü Miriam Liss’in yapmış olduğu bu araştırmaya göre Sosyal medya hesaplarında kullanmak amaçlı sürekli selfie çekilen kadınların, depresyonda olabileceğini bildiren Liss, bu durumun oldukça sakıncalı olduğunun da altını çizdi.

2019 Yılında İnstagram’da En Çok Para Kazanan Ünlüler

Kadınların birçoğunun Instagram hesabına fotoğraf yüklemeden önce 2 adet ile 5 adet arasında selfie çekildiğini vurgulayan Liss, bu ortalamanın oldukça fazla olduğunu belirtirken, araştırmaya katılanların küçük bir kısmının bir 20 adete kadar fotoğraf çekme ihtiyacı duyduğunu da ekliyor. Kişilerin sorunlarının üzerini örtmek için bu tarz davranışlara yöneldiğini aktaran Liss, bu tür davranışların depresyonda depresyon belirtisi olduğunun da altını çiziyor.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen