İnceleme Hi-Fi İnceleme Amazon Music'in Yüksek Çözünürlüklü Müzik Servisi Aktif!

Amazon Music’in Yüksek Çözünürlüklü Müzik Servisi Aktif!

-

Internet devi Amazon, bu sefer de gözüne müzik akış platformlarına kestirmişe benziyor. Amazon’un Muzik akış platformu Amazon Music, ULTRA HD ve HD akış seçeneklerini bünyesinde barındıran bir paket ile; 50 milyonun üzerinde, yüksek bitli parçayı üyelerinin hizmetine sundu.

Müzik Akış Servislerinde Yeni Bir Devir Mi Başlıyor? Müzikte Yüksek Çözünürlük Nedir?

50 milyon yüksek çözünürlüklü şarkıyı bünyesinde barındıran Amazon Music HD, ses tutkunları ve Hi-Fi meraklılarını hedef alıyor. Bünyesinde iki adet “HD” ayrımına giden Amazon, HD Standart versiyonunda 16bit – 44.1khz (CD Kalitesi), ULTRA HD profilinde ise 24bit 96khz parçaları bünyesinde barındırıyor.

Amazon Music'in Yüksek Çözünürlüklü Müzik Servisi Aktif!

Spotify, Apple Music ve Deezer gibi diğer firmaların muzik arşivleri OGG, AAC ve MP3 gibi “kayıplı” formatlardan oluşuyor. Bu sayede daha küçük boyutlara indirgenen parçalar, kaliteletelerinden ödün vermek pahasina, cihazlari basindaki dinleyicilere ulaştırılıyor.

Yüksek çözünürlük kavramı, sıkıştırılmamış ve dolayısıyla kalite olarak her hangi bir kaybı olmayan dosyaları ifade ediyor. Bu dosyaların boyurları 5 – 10Mb arası olan MP3 yada OGG gibi formatlara oranla 5 yada 6 kat daha büyük olabiliyor.

Amazon Music'in Yüksek Çözünürlüklü Müzik Servisi Aktif!
Amazon Music HD

Uzun süredir benzeri bir servis sunmakta olan TIDAL, karşısına çok güçlü bir rakip almışa benziyor. 50 milyonun üzerinde yüksek çözürlüklü müzik arşivine sahip olan Amazon, rakibi TIDAL’a göre daha uygun fiyat imkanı da sunuyor.

Amazon Music'in Yüksek Çözünürlüklü Müzik Servisi Aktif!
Amazon Music HD

Amazon Music HD’den Kimler Faydalanabilir?

Hali hazırda bir çok dahili anakart 16bit 48hz’e kadar desteklemekte. Yani; parçaların sadece HD versiyonlarını dinlemeniz mümkün. Eğer ses kartınız daha yüksek veri akışını destekler ise, 24 bir 96khz olan parçaları da dinleyememeniz için pek bir neden yok.

Sadece ses kartınızın desteklemesinden öte, bu formatları ne ile dinlediğinizin de büyük bir önemi var. Dahili ses kartları her ne kadar günlük işler ve genel görevler için yeterli kalite sunsa da, bir çok ses tutkunu harici bir ses kartına yada DAC’a yatırım yapıyor. Tüm bunların yanında, kaliteli bir kulaklık veya Stereo ses sistemi, bu servisin tadını çıkarmak isteyenler için kesinlikle şart.

CanJam 2019 – NYC

Ucu bucağı olmayan bu teknoloji deryası, adeta sonu olmayan bir uzay. Biraz daha kaliteli müzik dinleyeyim diye yaptığınız küçük alışveriş seyahatinizde, kendinizi bir anda binlerce dolarlık kulaklık ve ona eşilik eden DAC/AMP gibi cihazların arasından bulabiliyorsunuz. Ve işte tam da o mükemmel kulaklık – amfi kombosunu yakaladığınızı zannederken, karşınıza çok daha iyi ve çok daha pahalı olan bir başka marka çıkıyor.

Eğer ortalama bir ses ekipmanına sahipseniz, ve tüm karışık formatlar sizin canınızı sıkıyor ise bilin ki Hifi Müzik size göre değil. Spotify ve Apple Music gibi servislerin sunduğu OGG yada AAC gibi sıkıştırılmış dosyaları gönül rahatlığıyla dinleyebilir ve “sadece” müzik dinlemenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Amazon Music Resmi Tanıtım Videosu

Peki ya fiyatlar:

Öncelikle bu servisin henüz ülkemizde olmadığını belirtmek isterim. İşte fiyatlar ve benzeri hizmetleri sağlayan rakip firmalarla karşılaştırması.

Spotify – $9.99

Google Play Music – $9.99

Apple Music – $9.99

Tidal – $9.99 (Standart) HiFi – $19.99

Amazon Music – $9.99 (Standart) HiFi – 14.99 Not: Eğer Prime üyesi iseniz $2 indirimli üye olabiliyorsunuz!

Çağatay Okutan
İçinde devre olan herşeye ilgili, teknolojiyi ciğerlerine çeken bir müptezel. Dijital fotoğrafçılıktan, ses ekipmanlarına, elimin ulaştığı her alandayım.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen