İnceleme İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

-

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji severlerle tanıştırdığı dünyanın ilk 7nm işlemcileri olan Ryzen 3000 İşlemci ailesi bugün itibariyle piyasaya sürüldü.

Firma inceleme amaçlı olarak birçok yerli ve yabancı teknoloji basınına test setleri gönderdi. Gönderilen test kitlerinin içinde R9 3900x ve 3700x işlemciler bulunuyor. Dolayısıyla birinci gün testlerinin neredeyse tamamı bu işlemciler üzerinden yapılmış durumda. Gizlilik anlaşması kapsamında test sonuçları bugün Türkiye saatiyle 16:00 itibariyle paylaşılmaya başlandı.

Elimizde herhangi bir test ünitesi bulunmadığı için, testlerine oldukça güvendiğimiz birkaç kaynaktan faydalanarak birinci gün test sonuçlarını sizinle paylaşacağız.

AMD 1. Jenerasyon Zen mimarisini piyasaya sürdüğünde teknoloji severler adeta ikiye bölünmüşlerdi. 14nm üretim teknolojisine sahip olan Ryzen 1000 serisi işlemciler o tarihte rakibinin 1.000$ fiyat etiketine sahip olan 6900k işlemcisini, yarı fiyatına sattıkları 1800x işlemcileriyle üretkenlik senaryolarında yakalıyor kimi senaryoda geride bırakıyordu.

Ancak PC oyuncuları, üretkenlik bazında oldukça güçlü olan ilk nesil Ryzen’in en iyimser tabirle vasat olan oyun performansını yerden yere vuruyorlardı. Bu derece rahatsız bir tayfa olmasına karşın satışlar çok da kötü değildi.

Amd sorunun nereden kaynaklandığını bildiği için 2. Jenerasyonu piyasa sürmek için çok beklememiş ve çok marjinal olmayan birkaç iyileştirme ile oyun performansındaki sıkıntıyı bir nebze çözmüştü. Intel’in 10nm üretim teknolojisine geçişte yaşadığı sıkıntıların üstüne bir de çok ciddi güvenlik açıklarıyla boğuşmasını fırsata çeviren AMD fiyat indirimleriyle piyasayı domine etmişti geçtiğimiz son birkaç ayda.

Bir çok donanım severin oldukça büyük umutlarla beklediği 3000 serisi nihayet bugün itibariyle piyasaya sürüldü. Tsmc’nin 7nm üretim bandından çıkan bu işlemcilere gelin hep birlikte göz atalım.

Techpowere Up’ın testlerine göz attığımızda, AMD tek çekirdek performansında yakaladığını iddia ettiği %13-15’lik artışı gerçekten de elde etmiş görünüyor. Özellikle Cinebench tek çekirdek testinde Intel ile arasındaki küçümsenmeyecek saat hızı farkına rağmen her iki işlemci de stok hızlarda i9 9900k’yı geçmeyi başarıyor.

  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000

Oyun performanslarında da kayda değer artışlar olmasına rağmen, Intel’in genel ortalamaya baktığımızda %4-5 civarında üstünlüğü sürüyor. Görünen tabloda Ryzen 3000 serisinin hız aşırtma departmanında ciddi sıkıntılar yaşadığı gözden kaçmıyor.

  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000
  • Ryzen 3000

Hız aşırtılmış işlemciler 4.0-4.1Ghz hızlarında kalıyor ve daha düşük skorlar elde ediyor. Boost frekanslarının bu kadar yüksek olduğu halde hız aşırtmada bu kadar geri kalmasının teknik olarak bir açıklaması var mı yoksa erken bioslardan kaynaklı kısıtlamalar mı mevcut bunu ilerleyen günlerde görüyor olacağız.

TechPowerUp’ın incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Siz Ryzen 3000 ailesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce fiyat/performans olarak yeterli mi? Siz olsanız hangi işlemciyi tercih ederdiniz?

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen