Haber Konsol İddia: Xbox Series X, PS5'ten Daha Hızlı Olacak!

İddia: Xbox Series X, PS5’ten Daha Hızlı Olacak!

-

Ortaya çıkan son sızıntılara göre; Phill Spencer’ın Xbox Series X PS5’ten daha hızlı olacağı iddiası doğru gibi görünüyor.

Microsoft ve Sony, 2020’nin sonunda gelecek nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Playstation 5’i piyasya sürebilmek için oldukça sıkı bir mesai harcadıkları aşikar. Zira her geçen gün yeni konsollara eklenecek olan yeni özellikler (SSD, Işın İzleme (Ray Tracing), yeni nesil Zen 2 ve Navi tabanlı ekran kartları) bir bir ortaya dökülmeye başladı.

Son olarak Digital Foundry’den Richard Leadbetter’ın analizine göre önceki hafta görücüye çıkan Xbox Series X’in Sony Playstation 5’ten %30 oranında daha yüksek performans sunacak gibi görünüyor.

İddia Xbox Series X, PS5'ten Daha Hızlı Olacak!

Sızıntıya göre; Playstation 5 gücünü 3.2GHz’de çalışan 8 çekirdekli Zen 2 işlemci ve 2GHz saat hızında çalışan ve 36 işlem birimine sahip Navi ekran yongasını kombinleyen özel tasarım yonga setinden alıyor olacak. Bu kombinasyonla, PS5 9.2 teraflopsluk işlem kapasitesiyle Sony’nin hali hazırda en güçlü konsolu olan ve 4.2 teraflops işlem kapasitesine sahip olan Playstation 4 Pro’nun performansının iki katından çok daha yüksek bir işlem kapasitesine sahip olacak.

Playstation 4 ve Playstation 4 Pro oyunlarına geriye dönük destek verecek olan Playstation 5’in donanımı, geri uyumluluk modunda daha düşük saat hızlarında çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş durumda.

Ancak Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X’te çok daha üstün bir donanım kombinasyonu tercih edildiği belirtiliyor. Series X’te yine AMD’nin 8 çekirdekli Zen 2 işlemcisi ile 1.7 GHz saat hızında çalıştığı iddia edilen, 56 işlem ünitesine sahip Navi tabanlı bir GPU’nun kombinlenmesi sonucu Microsoft’un iddia ettiği 12 teraflopluk işlem gücüne ulaşılabileceği iddia ediliyor.

İddia Xbox Series X, PS5'ten Daha Hızlı Olacak!
İddia: Xbox Series X, PS5’ten Daha Hızlı Olacak!

Playstation 5 ve Xbox Series X Teknik Özellikleri

Playstation 5Xbox Series X
İşlemci AMD Zen 2 Tabanlı 8 Çekirdek CPUAMD Zen 2 Tabanlı 8 Çekirdek CPU
Ekran Kartı2.0 GHz AMD RDNA Mimarili 36 İşlem Birimli Navi1.7 GHz AMD RDNA Mimarili 56 İşlem Birimli Navi
Bellek448 GB/s Bant Genişliği Sunan GDDR6560 GB/s Bant Genişliği Sunan GDDR6

Özetle sızan teknik özelliklerin doğru olduğunu kabul edersek; Xbox Series X, Playstation 5’ten bir hayli hızlı olacak gibi görünüyor. Xbox’ın Patronu Phil Spencer her ne kadar fiyat konusunda Sony ile rekabet edeceklerini söylese de Xbox Series X ile PS5 arasındaki performans farkına doğru orantılı olarak fiyat farkı talep edeceğini tahmin ediyoruz.

PlayStation Plus Ocak 2020 Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Son olarak Microsoft’un daha düşük bütçelere hitap edecek olan Lockhart kod adlı bir diğer Xbox modeli üzerinde çalıştığı konuşuluyor olsa da Sony’nin Playstation 5’i konumlandıracağı fiyat bandı hem Xbox Series X’i hem de Lockhart’ı etkisiz kılmayı başarabilir.

Siz bu sızıntılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni nesil konsol savaşının galibi kim olacak? Hangi oyun konsolu daha yüksek satış ve oyun performansı sunaca? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen