Haber Wikipedia Açıldı! Wikipedia'dan Konuyla İlgili Açıklama Geldi.

Wikipedia Açıldı! Wikipedia’dan Konuyla İlgili Açıklama Geldi.

-

2017 yılının Nisan ayı içerisinde Türkiye’deki erişimi durdurulan Wikipedia dün akşam saat 23:00 itibariyla yeniden Türk kullanıcıların erişimine açıldı. Bu önemli gelişmenin Wikipedia’nın açılışının 19. yıldönümüne denk gelmesi, oldukça şaşırtıcı bir gelişme olarak tarihe geçmiş oldu.

Yaşanan bu gelişme sonrasında açıklamalarda bulunan Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher, “Türk halkıyla yeniden bir araya gelmekten dolayı çok heyecanlıyız.” İfadelerini kullanarak sözlerine başladı. Daha sonrasında ise, tüm insanların hakkı olan bilgi erişimini korumakta kararlı olduklarının altını çizen Maher, Türk Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu kararı detaylıca incelediklerini kamuoyuna açıkladı.

Wikipedia Açıldı! İlk Sözleri Ne Oldu?
Wikipedia Açıldı!

Wikipedia Açıldı, Wikimedia Vakfı’ndan İlk Açıklamalar

Wikimedia Vakfı’nın yaptığı açıklamalarda “Tekrar Hoş geldin Türkiye!” sloganı ile başlayan cümleye, İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davanın devam ettiğini ve henüz değerlendirme sürecinde olunduğunun altı çizildi. Avrupa İnsan Hakları mahkemesine birçok dilekçe ilettiğini bildiren Wikimedia Vakfı, verilen sayısız dilekçenin süreci kısalttığını dile getirdi.

Wikipedia’nın Erişim Engeli Kaldırılıyor!

Vakfın yaptığı açıklamaların sonuna gelindiğinde, istatistikleri ele alan Wikimedia Vakfı, Wikipedia’da yer alan içeriklerin %85’inin İngilizce diline sahip olduğunu açıkladı. İnternet ansiklopedisindeki Türkçe içerik sayısının 335 bin civarında olduğunun altını çizen vakıf, engelin kaldırılması sonrasında bu rakamın çok daha üst seviyelere çıkacağının sinyallerini verdi. Türkiye’deki editörlerin ücretsiz bilgi paylaşımında bulunarak ansiklopediyi Türk halkına daha yararlı bir hale getireceğinin önemini vurgulayan vakıf, 335 binlik sayısı kısa bir süre içerisinde milyonlara ulaştırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen