Haber Wikipedia'nın Erişim Engeli Kaldırılıyor!

Wikipedia’nın Erişim Engeli Kaldırılıyor!

-

Ülkemizde yaklaşık 2 yıldan beridir engellenmiş olan Wikipedia, son gelen açıklamaların üzerine açıklama ihtiyacında bulundu. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, Twitter üzerinden yaptığı açıklama da “Yeniden hoş geldin Türkiye” açıklamasında bulundu. Böylelikle erişim engelinin kalkacağı, bir nevi kesinleşmiş oldu.

Dünya üzerindeki en geniş bilgilerin yer aldığı, en kapsamlı ansiklopedi sitesi olan Wikipedia, Türkiye’de yaşadığı tatsız olaylar nedeniyle engellenmişti. O günden bugüne Türkiye’deki hizmetlerinin tümünün askıya alınması, milyonlarca vatandaşı kızdırmıştı. Wikipedia’nın kurucusundan gelen son bilgi üzerine, kızgın milyonlarca vatandaşın bu haberi oldukça seveceği düşünülüyor.

Wikipedia Erişim Engeli Kaldırılıyor!
Wiki Erişim Engeli Kaldırılıyor

Wikipedia Neden Engellendi?

Wikipedia, bir nevi siyasi nedenlerden ötürü engellenmişti. Sitede yer alan Türkiye’nin Suriye’deki iş savaşı desteklediğini içeren iki adet makalenin kaldırılmaması, Türk siyasileri fazlasıyla kızdırmış, akabinde de erişim engeli konulmuştu. Yaşanan bu olaylar üzerine Türkiye Anayasa Mahkemesine birçok dilekçe gönderen Wikipedia vakfı, bunların tümünden red cevabı almıştı.

Google, Türkiye’den Çekiliyor mu?

Fakat bugün yaşanan son gelişmelerden sonra, Wikipedia’nın Türkiye’de tekrardan aktifleşeceği kesinleşmiş oldu. Dünya üzerindeki tüm bilgilerin kapsamlı bir biçimde yer aldığı Wikipedia, internet ansiklopedisi olarak dünyada kabul görüyor.

Hatırlayanlar olacaktır ki, Wikipedia; Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Başbakanlık kurumunun isteği üzerine Türkiye’den olabilecek tüm erişimleri kapatılmıştı. Bunun yanı sıra mahkemelerimiz Wikipedia’nın yeniden aktifleştirilebilmesi için, söz konusu olan sitedeki iki makalenin kaldırılmasını talep etmişti. Fakat bu makaleler Wikipedia’dan kaldırılmayınca, Wikipedia’nın erişim engeli devam etmişti.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen