Haber Wikipedia Giriş Yöntemleri: Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

Wikipedia Giriş Yöntemleri: Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

-

Bilindiği üzere iki yıl önce Vikipedi’ye giriş yasağı gelmişti. Bu yasağa neden olan sebeplerin yer aldığı sebepleri bir önceki yazımızda belirtmiştik. Fakat bu çaplı bilgi dolu ansiklopedilere bazı durumlarda fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Bu anlarda Vikipedi’ye giriş yapamayan kişiler, “Wikipedia Giriş Yöntemleri” konusunda araştırmalar yapıyor.

Yine bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, Wikipedia’nın Türkiye yasağı kaldırılması gündemde. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği net bir şekilde bilinmiyor. Dolayısıyla ihtiyaç duyulduğu anda Vikipedi’ye nasıl giriş yapılır? Konusu sıkça gündeme gelebiliyor. Sizler için hazırladığımız bu rehber doğrultusunda, bu ansiklopedi görevi gören siteye kolaylıkla giriş sağlayabileceksiniz.

Wikipedia Giriş Yöntemleri: Vikipedi’ye Nasıl Girilir?
Wikipedia Giriş Yöntemleri: Wikipedia’ye Nasıl Girilir?

Wikipedia’ya Nasıl Girilir?

Vikipedi’ye giriş yapabilmenin aslında birden fazla yolu var. Fakat ülkemiz genelince kullanılan tek bir yöntem var ki, o da; VPN uygulamalarıdır. VPN uygulama veya eklentileri, IP’nizin değiştirilmesini sağlayan bir yazılım çeşididir. Türkiye dışındaki herhangi bir ülkenin IP’sine giriş yapmanız durumunda, Vikipedi’ye giriş yapmak hiçte zor bir durum olmayacak.

Eğer bu yöntem hoşunuza gittiyse ve bu şekilde giriş yapmak istiyorsanız, hangi araç üzerinden girmek istediğinize karar vermelisiniz.

Bilgisayardan Vikipedi’ye girmek isteyenler, şunları uygulamalıdır;

Google chrome tarayıcınız üzerinden “Search” kısmına VPN yazarak, yine Chrome Store bağlantısı üzerinde yer alan uygulamalara göz atın. Burada yer alan herhangi bir VPN’yi indirerek, chrome üzerinde etkinleştirin. Etkinleştirmenin yolunu bilmeyen kişiler endişe etmemelidir ki, Chrome tarayıcısı bu kişilere kurulum anına dek rehberlik ediyor.

Telefon üzerinden Vikipedi’ye girmek isteyenler, şunları uygulamalıdır;

Android veya IOS işlemciye sahip akıllı cep telefonunuz üzerinden, Store mağazasına giriş yapın. Buradaki arama kısmına yine VPN yazarak, en popüler VPN uygulamasını bulun, indirin ve telefonunuza kurun. Bu uygulamayı aktif hale getirdikten sonra, telefonunuzun tarayıcısı üzerinden Vikipedi’ye giriş yapabilirsiniz.

Wikipedia’nın Erişim Engeli Kaldırılıyor!

Bu yöntemlerin dışında bir adım atmak istiyorsanız, yapmanız gereken çok daha basit. Bilgisayar veya telefon tarayıcısı üzerinden wikizeroo.org bağlantısına gitmeniz durumunda, çok daha basit bir şekilde Wikipedia’ya giriş sağlayabileceksiniz.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen