Haber RTÜK'ten "Ahlak Sınırını Aşan" Dondurma Reklamı Çıkışı

RTÜK’ten “Ahlak Sınırını Aşan” Dondurma Reklamı Çıkışı

-

Aldığı tartışmalı kararlar neticesinde birçok vatandaş tarafından sıkça topa tutulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, son çıkışıyla yeniden tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor. Zira Kurul “genel ahlak sınırını aştığını” gerekçesiyle dondurma reklamlarına ayar çekmeye hazırlanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu, Obezite İle Mücadele Alt Komisyonu’nda söz alan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı yaptığı açıklamada; reklam içerikleri ve yöresel yemek programları konusunda bazı düzenlemelere gidileceğini söyledi. 

Ellialtı ayrıca; “Asitli içecekler ve dondurma reklamları içerisinde sıkıntılı hususlar var. Özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor” sözleri ile Kurul‘un konu ile ilgili “rahatsızlığı” gidermek adına bir takım düzenlemeler yapılacağının altını çizdi.

RTÜK'ten Ahlak Sınırını Aşan Dondurma Reklamı Çıkışı

Daha önce bazı dondurma ve meşrubat reklamları için cezai yaptırım uyguladıklarını da belirten Murat Ellialtı, “Reklam verenler ve Reklamcılar Derneği’yle görüşerek, özellikle dondurma reklamlarıyla ilgili içeriklerde bazı düzenlemelere gidiyoruz” dedi. Ellialtı ayrıca Reklamlar yayınlandıktan sonra ceza vermelerinin anlamsız olduğunu da ifade etti.

Yetkileri dahilinde olmasa da bu “sıkıntılı reklamların” izleyicilerle buluşmaması için gereken çabayı sarfedeceklerini belirten RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı sözlerine şöyle devam etti:

Netflix Türkiye İlk Sansürü Breaking Bad Fragmanına Uyguladı

“O reklamlar çekilmeden biz kendileriyle görüşüp, toplantı yapacağız. Bu reklamlar içerisindeki sıkıntılı hususlar ve özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor. Bunlarda da bir düzenlemeye giderekten her ne kadar yetkimiz dâhilinde önceden müdahale yetkimiz olmasa da birtakım ortak çalışmalarla bunu çözmeye çalışıyoruz.” 

Siz “Ahlak sınırını aşan” Dondurma ve meşrubat reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen