Haber Netflix Netflix Türkiye İlk Sansürü Breaking Bad Fragmanına Uyguladı

Netflix Türkiye İlk Sansürü Breaking Bad Fragmanına Uyguladı

-

İnternet televizyonu Netflix Türkiye ilk sansürü fragmanda uyguladı. Netflix Türkiye düzenleme sonrasında ilk sansürü fragmana uyguladı.

1 Eylül tarihinden itibaren RTÜK çevrimiçi dizi ve film servilerini de denetleme yetkisine sahip olmuştu. Ülkemizde diğer platformlara göre daha çok üyesi bulunan ve daha çok kullanılan Netflix’in sansür konusundaki adımı merak ediliyordu. Netflix Türkiye’nin Türkiye’de uyguladı ilk sansür belli oldu. “El Camino : A Breaking Bad Movie” isimli yapımın tanıtım fragmanını hazırlayan Netflix filmin Türkiye’de yayınlanan fragmanında sansür uyguladı. 

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelik ile birlikte RTÜK’e çevrimiçi dizi ve film platformlarını da denetleme yetkisi getirilmişti. Yeni yönetmelik ile birlikte RTÜK, çevrimiçi platformlarda yayınlanan dizi ve film içeriklerine de müdahale edebilecek hale gelmişti. 

Yönetmelik sonucunda pek çok kişi Netflix ve diğer internet platformlarında uygulanacak olan sansüre tepki göstermişti. Kullanıcılar Netflix’in Türkiye içeriklerime sansür uygulaması durumunda Netflix aboneliklerini iptal edeceklerini belirtmişti. Konu hakkında açıklama yapan Netflix Türkiye sözcüsü Türkiye içeriklerine sansür gibi bir durumun söz konusu olmayacağını açıklamıştı. Netflix’in bu açıklamasının ardından kısa bir süre geçmişken Netflix Türkiye ilk sansürünü uyguladı.

Netflix Türkiye’den Çekiliyor Mu?

Kült diziler arasında yer alan Breaking Bad’in devam filmi olan “El Camine : A Breaking Bad Movie” filminin fragmanında ilk sansürünü uyguladı. Netflix yayınlanan fragmanın Türkiye versiyonunuda sigaraya sansür uygulayarak ilk sansürünü gerçekleştirmiş oldu. Gelin hep birilikte 

Netflix’in globalde ve Türkiye’de yayınladığı fragmana bakalım. 

Global

Türkiye 

Yayınlanan fragmanlar başlangıçta aynı gibi görünse de tanıtım videosunun 26. Saniyesinde yer alan sigaranın Türkiye fragmanında bulunmadığı görülüyor. Netflix Türkiye’nin Türkiye’de resmi olarak sansüre başladığını da bu fragman ile birlikte görmüş olduk.

 

Netflix Türkiye İlk Sansürü Breaking Bad Fragmanına Uyguladı
Netflix Türkiye İlk Sansürü Breaking Bad Fragmanına Uyguladı
Burak Köse
nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını paylaşıyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen