Haber Netflix Netflix Türkiye'den Çekiliyor mu?

Netflix Türkiye’den Çekiliyor mu?

-

Netflix 1 Eylül 2019’da yürürlüğe giren RTÜK Yönetmeliğinde belirtilen Lisans başvurusunu henüz gerçekleştirmedi. Sosyal medya son iki gündür Netflix Türkiye’den çekilecek iddialarıyla çalkalanıyor

Internet üzerinden yayın yapan kurumların denetimi ön gören yönetmelik, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe girdi. Geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre: Netflix, PuhuTv, Blu TV vb. denetime tabi olacak kurumların, yayınlarına devam edebilmeleri için; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan belirli şartları yerine getirerek lisans almaları öngörülüyordu.

Siber Haklar Aktivisi Dr. Ayhan Akdeniz‘in iddiasına göre “Netflix Türkiye, geçtiğmiz saat itibariyle başvuru yapan 320 şirket arasında bulunmuyor”.

Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla başlayan hareretli tartışmalar, Akdeniz’in twitleriyle yeniden alevlendi.

Konuyla ilgili Netflix Türkiye sessizliğini korumaya devam ediyor. Ancak gün içerisinde firmanın lisans başvurusu yapıp yapmayacağı hakkında bir açıklama yapması bekleniyor.

Son olarak, ay başında Enes Batur Hayal mi Gerçek mi? filmini kitaplığına ekleyen Netflix, yaptığı yatırımlarla ülkeden çekilecek bir firma profilinden bir hayli uzak bir profil çiziyor.

Netflix Türkiye'den Çekiliyor mu? Netflix Türkiye

Dolayısıyla lisans başvurusunun yapılmamasının, diğer ön koşullardaki gecikmelerden kaynaklanıyor olabileceği ihtimalini göz önüne almak gerekiyor. Nitekim Ağustos ayının, hem Kurban Bayramı tatili hem de hafta sonu tatilleri hesaba katıldığında, yarısında resmi kurumların çalışmaması savunulabilir bir sebep olabilir. Zira lisans alabilmek için Türkiye’de bir şirket kurulması ve benzeri işlemlerin yapılması gerektiğinin altını da çizmek isteriz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen