Haber Netflix Netflix Türkiye'den Beklenen Lisans Açıklaması

Netflix Türkiye’den Beklenen Lisans Açıklaması

-

Geçtiğimiz iki gün boyunca sosyal medya’da birçok hararetli tartışmaya neden olan, “Netflix’in RTÜK lisansı başvurusu yapmadı” iddiasına Netflix Türkiye cephesinden beklenen açıklama, nihayet geldi.

Ne Olmuştu: Dün ve bugün, özellikle Twitter üzerinden ortaya atılan iddialar çığ gibi büyümüş ve Netflix’in Türkiye’den çekileceği ve bu sebeple RTÜK Lisansına başvurmadığı ve bunu gün içerisinde yapacakları bir bildiriyle duyuracakları boyutuna ulaşmıştı.

Sabah yayımladığımız Netflix Türkiye’den Çekiliyor mu? haberimizde de belirttiğimiz gibi, Netflix ülkeden çekilecek bir firma profili çizmenin aksine, yaptığı içerik satın almaları ve datacenter yatırımlarıyla abone sayısını artırmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden bir profil çiziyor.

Netflix Türkiye sözcüsü vasıtasıyla yaptığı açıklama ise şu şekilde:“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz.

Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Netflix Türkiye'den Çıkıyor mu? Lisans başvuru açıklaması
Netflix Türkiye’den Lisans başvuru açıklaması

Açıklamadan net şekilde anlaşılacağı üzere Netflix’in ülkemizden çıkmak gibi bir niyeti yok. Ancak ve ancak RTÜK denetimlerinin bir sonucu olarak hızlı ve hatırı sayılır bir şekilde abone kaybetmesi ve operasyonlarının sürdürülebilirliğinin tehlikeye girmesi durumunda böyle bir kararın gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

Siz RTÜK’ün Netflix ve diğer isteğe bağlı platformları denetleme ve sansürleme yetkisine sahip olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Üyeliklerinizi iptal etmek gibi bir düşünceniz var mı? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen