Google’ın Bulut Oyun Platformu Stadia Detaylandı

0
96
Google Stadia

Google üzerinde çalıştığı ve vaad ettiklerini başarırlarsa pc ve konsol oyun dünyasını komple değiştirecek olan Google Stadia bulut oyun platformuna ait detayları E3 çerçevesinde biz oyun severlerle paylaştı.

Daha önceden bu platformla ilgili bilgi sahibi olmayanlar için Stadia’yı şöyle özetleyebiliriz. Netflix benzeri bir aylık üyelik yaparak platformda bulunan tüm oyunları elinizdeki Bilgisayar, TV, tablet ya da akıllı telefonunuzun donanımı ne olursa olsun 4k 60hz ve surround sound ile deneyimleyebileceğiniz bir oyuncu platformu. Oyunlar Google’un data centerlarında yükleniyor, güncelleniyor hatta orada renderlanıyor ve inanılmaz bir hızla sizin ekranınıza yansıtılıyor size tek kalan oyunun keyfini çıkarmak oluyor.

Şimdi gelelim Google’un verdiği detaylara.

Google Stadia’yı şimdilik iki ayrı üyelik seçeneği ile sunacak gibi duruyor bunlar Stadia Pro ve Stadia Base.

Stadia Pro aylık 9.99$ bir bedelle oyunculara 720p 60hz görüntü ve stereo ses kalitesi ile 4k 60hz hdr görüntü ve 5.1 surround ses kalitesi arasında kullanıcının bağlantı hızına göre değişiklik gösteren bir deneyim sunabiliyor. Google’ın bu çözünürlükler için önerdiği optimum bağlantı tipleri ise 720p 60hz için 10mbps 4k 60hz hdr için ise 35mbps.

Stadia Base hakkında çok fazla bilgi verilmeyen tanıtımda bir fiyat da telaffuz edilmedi. Ancak Google bu versiyonda aylık belirli bir bedel ödemek yerine kendi seçtiği oyunları satın alıp sadece bu oyunları oynamak isteyen oyuncular için tasarlamış. Base versiyonda görüntü kalitesi maksimum 1080p 60hz ile sınırlandırılmış bulunmakta ve önümüzdeki sene kullanılabilecek.

Kullanıcıların Stadia için özel olarak tasarlanmış olan Stadia Controller’a 69$’a sahip olabilecekleri belirtilen tanıtımda en çok yine televizyondan stadia’yı kullanmak isteyen oyuncuları ilgilendiren bir de ön sipariş olacak. Founder’s edition adı verilen bu ön siparişin içeriği ise oldukça göz dolduruyor. Bir adet limited edition stadia controller, bir adet Google Chromecast 3 aylık Stadia Pro üyeliği ve bu üyeliğe ek olarak bir arkadaşınıza hediye edebileceğiniz 3 aylık Stadia Pro Hediye kartı bu hediye kartını muhtemelen sizin kullanmanıza izin vermiyordur. 300doların üstünde bir fiyata sahip olduğu belirtilen bu paketin ön siparişle sadece 129$’a sahip olunabileceğini söyleyen google ürünlerin sınırlı sayıda olduğunun altını da çizdi.

Şimdi gelelim üzücü habere. Google Stadia bu yıl sonunda oyunculara hizmet vermeye başlayacak ancak şimdilik sadece 14 ülkede hizmet vereceği ve bu ülkelerin sayısının 2020 ve sonrasında artacağı söyleniyor. Kötü haber dememden de anlamış olacağınız üzere malesef bu 14 ülkenin arasında Türkiye bulunmuyor Netflix’in internet altyapısının ve kullanıcılara sunulan bant genişliklerinin yetersiz olması sebebiyle ülkemize gelmesi yıllar almış olsa da Stadia’nın özellikle el yakan donanım ve oyun fiyatlarından bunalan Türk oyuncuları çok fazla üzmeyip en kısa sürede Stadia’yı ülkemizde de kullanıma açacağını düşünüyorum.

Yorum yapın