Haber PC Donanım AMD Radeon RX 5500 Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

AMD Radeon RX 5500 Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

-

AMD Radeon RX 5500’ün pazarlama dökümanları sızdı. Dökümanlar ürün hakkında teknik özelliklerin yanı sıra AMD’nin kartı nasıl konumlandırdığını da gözler önüne seriyor.

Internete sızan AMD pazarlama dökümanları,RX 5500’ün özelliklerini, rakip bir NVIDIA ürününe göre performansını ve kartta ne tür bir deneyim bekleyebileceğimizle ilgili genel bilgiler veriyor. AMD Radeon RX 5500 masaüstü ekran kartının 7 nm “Navi 14” silikonu üzerine kurulu olduğunu bir süredir biliyoruz ve belgelerde buna ek olarak kartın 1.408 akış işlemcisine karşılık gelen 22 RDNA hesaplama ünitesiyle yapılandırıldığı görünüyor.

AMD Radeon RX 5500 128 GB genişliğinde bir GDDR6 bellek veriyoluna sahip ve 14 GB veri hızında çalışan 4 GB ya da 8 GB bellek ile eşleştirilerek 224 GB / sn bellek bant genişliği elde edilebilecek. Saat hızlarına baktığımızda AMD Radeon RX 5500, 1670 MHz “oyun” ve 1845 MHz’e kadar boost frekansına ulaşabilecek gibi görünüyor ancak baz frekansları ile ilgili herhangi bir bilgi şimdilik bulunmuyor. Kartın TDP değeri ise 110 W olarak belirlenmiş ve referans tasarım kartta 8-pin pci-e güç girişine yer verilmiş.

AMD’nin kendi ürünlerini listelediği slaytlarda Polaris tabanlı RX 570, RX 580 ve RX 590 bulunmadığı gözlerden kaçmadı. Zira bu durum AMD’nin yakın gelecekte Polaris tabanlı 1080p kartları “Navi 14″tabanlı AMD Radeon RX 5500 ve şaşırtıcı bir şekilde sunumun hiçbir yerinde detayına rastlanamayan AMD Radeon RX 5500XT ile değiştireceğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

AMD, RX 5500 pazarlama slaytlarında ilginç bir şekilde hala GTX 1660’tan bahsetmeden GeForce GTX 1650 ile karşılaştırılıyor. Ancak bu slaytlar pek tabi GTX 1660 Super piyasaya sürülmeden önce hazırlanmış olma ihtimali de mevcut.

Yeni AMD Radeon Sürücüleri RX 5700XT’nin CoD MW ve The Outer Worlds Performansını Artırıyor

Son olarak slaytlardan biri N/A, iyi, daha iyi veya mükemmel şeklinde derecelendirmelerden oluşan ve AMD’nin ürün gamındaki çeşitli ekran kartlarının ne tür deneyimler “sunabildiğini” göstermek adına oluşturulmuş bir tablo içeriyor. Bu tabloya göre; AMD Radeon RX 5500 Fotoğraf ve Video işleme ve düzenleme işleri, 4K Ultra HD medya tüketimi, Akıcı Oyun Deneyimi(Free-Sync desteği kastedildiğini tahmin ediyoruz), Akıcı bir şekilde bulut oyun aktarımı (Stadia vb.), E-Sport ve 1080p AAA oyunları için “En İyi” olarak nitelendirilmiş. Yüksek ayarlarda akıcı oyun deneyimi, VR deneyimi ve 1440p çözünürlükte oyun için “Daha İyi” olarak nitelendirilen kartın Ultra Geniş ve 4K Ultra HD oyun deneyimleri için ise “İyi” olarak nitelendirildiğini görebiliyoruz.

AMD Radeon RX 5500 Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı
AMD Radeon RX 5500 Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Bu derecelendirmenin oyuncu bakış açısıyla benim gözümde herhangi bir değeri olmadığını da belirtmem gerek. 5.2 teraflops işlem kapasitesine sahip bir ekran kartının, 4k UHD çözünürlükte “İyi” bir performans sergilemesi, bana pek inandırıcı gelmiyor. Yine de AMD’nin bu oldukça cesur iddiasını hangi oyunlarla test ederek ortaya attığını da bilmediğimiz için testleri görmeden bir yargıya varmak doğru olmayacaktır. Zira AMD Radeon RX 5500 4k çözünürlükte, League of Legends ya da Counter Strike gibi çok da talepkar olmayan oyunları pek tabi “İyi” bir şekilde çalıştırabilecektir. Ancak sadece bu tarz oyunlardan yola çıkılarak 4k’da “İyi” bir oyun performansı sunma iddiası ortaya atılabilir mi kararı sizlere bırakıyorum.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen