Haber Pentagon, Huawei'ye Gelecek Yeni Yaptırımlara Karşı!

Pentagon, Huawei’ye Gelecek Yeni Yaptırımlara Karşı!

-

Geçtiğimiz yıldan bu yana adı ürettiği cihazlardan ziyade, ABD’nin uyguladığı yaptırımlarla gündeme gelen Çin’li Teknoloji Devi Huawei’e kötü haberler gelmeye devam ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı, Çin merkezli teknoloji devi olan Huawei’ye yönelik yeni yaptırımların geleceğini duyururken, ufukta görünen yaptırımlara ABD Savunma Bakanlığından beklenmedik bir itiraz geldi. Pentagon’dan yapılan açıklamalara göre; gelecek yeni yaptırımlar, ürün geliştirmede kullanılabilecek geliri yok edebilir…

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında ılık rüzgarlar eserken, Birleşik Devletler ile Huawei’nin arasındaki gerilimle alakalı aynı şeyleri söylemek pek de mümkün değil. 2019 yılında Beyaz Saray tarafından herhangi bir somut kanıt gösterilmeksizin, güvenlik riski gerekçesiyle Çin’li teknoloji devi Huawei’nin, Amerikan merkezli şirketlerle olan ticari faaliyetleri sınırlandırılmıştı. Yaptırımlara rağmen özel lisanslar sayesinde Amerikan şirketleriyle kısmen de olsa ticari faaliyetlerini sürdüren Huawei. ABD yönetiminin Huawei üzerine uyguladığı baskıyı sürdürmesi, Pentagon cephesinde tepkiye yol açmış durumda.

Pentagon, Huawei'ye Gelecek Yaptırımları Engelliyor!
Pentagon, Huawei’ye Gelecek Yaptırımları Engelliyor!

Pentagon, Huawei’ye Gelecek Yaptırımlara İtiraz Ediyor!

Qualcomm ve benzeri tedarikçilerin Beyaz Saray’a ilettiği raporlarda kaygı taşıdıkları ifade edildi. Pentagon da tıpkı bu tedarikçiler gibi yeni yaptırımlarla ilgili kaygılı olduklarını yaptıkları açıklamalayla; Huawei yaptırımlarının daha ileri götürülmesinin faydadan çok zarar yaratacağı görüşünde olduklarını dile getirmiş durumda. Savunma Bakanı Mark Esper; “Bu teknoloji şirketlerinin tedarik zincirlerinin ve yenilikçilerinin sürdürülebilir olması konusunda uyanık olmamız gerek.” sözleriyle konu ile ilgili tutumunu açıkça sergiliyor.

2020 Huawei İçin Zor Geçecek!

Çin Devleti ile ABD arasında Huawei krizinin büyümesi, şirketin kendi ürünlerini programlamaya teşvik etmeye devam ediyor. ABD merkezli Google’ın uygulama ve servislerini ürettiği cihazlardan tamamen kaldırma düşüncesinde olan Huawei, kendi işletim sistemi ve servislerini üreterek, mobil cihazlarda yazılımsal ve altyapı bakımından tamamen bağımsız olmayı amaçlıyor.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen