Haber Microsoft'un 250 Milyon Kullanıcı Bilgisini Şifresiz Sakladığı Ortaya Çıktı!

Microsoft’un 250 Milyon Kullanıcı Bilgisini Şifresiz Sakladığı Ortaya Çıktı!

-

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un başı son dönemlerde güvenlik zafiyetleri ile dertte. Geçtiğimiz hafta Internet Explorer’da ortaya çıkan güvenlik açığından sonra; teknoloji devinin başı bu sefer, 250 milyon kullanıcısının bilgilerinin çevrimiçi ortamda, yanlış yapılandırma sonucu şifre koruması olmaksızın muhafaza edilmesi olayıyla dertte. Güvenliksiz ortamda yaklaşık olarak 2 hafta boyunca barındırılan kişisel bilgilerin, siber suçluların eline geçmiş olmasından endişe ediliyor.

Dijitalleşmenin beraberinde getirdiği en büyük sorunlardan biri olan veri güvenliği, büyük-küçük farketmeksizin dijital ayak izi olan tüm kişi, kurum ve kuruluşları hedef haline getirebiliyor. Ancak, Microsoft gibi Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan bir teknoloji devinin, milyonlarca kullanıcının verilerini şifreleme veya başka herhangi bir güvenlik önlemi olmadan çevrimiçi ortamda barındırması tam anlamıyla bir skandal.

Microsoft'un 250 Milyon Kullanıcı Bilgisini Şifresiz Sakladığı Ortaya Çıktı!

Microsoft 250 Milyon Kullanıcının Bilgilerini Sızdırdı!

Microsoft‘un müşteri hizmetleri departmanının ve destek verilerinin kayıt altına alındığı sunucuların birisinin yanlış yapılandırılmasından ötürü, 14 yıllık müşteri bilgileri herhangi bir güvenlik önlemi olmaksızın çevrimiçi bir ortamda açık tutuldu. Yaşanan bu güvenlik zafiyeti, 250 milyon kullanıcısının e-posta adresi, konumu, gizli notları, telefon numaraları ve IP adresi gibi bilgilerinin açığa çıkmasına neden oldu.

MS: Xbox Scarlett PlayStation 5’in Canını Okuyacak

Microsoft yetkilileri konu hakkında açıklamalarda bulunurken, bu durumun herhangi bir kötü amaçlı kullanımı olduğuna dair kanıt bulamadıklarını söyledi. Ancak yaklaşık 2 hafta boyunca güvenliksiz olarak muhafaza edilen kullanıcı bilgilerinin, yine de art niyetli 3. kişilerin eline geçmiş olabileceğinin altını çizen yetkililer, bu kişilerin elde ettikleri verileri, kendi çıkarları doğrultusunda kullanabileceklerini de eklediler. Teknoloji devi, yaşanan bu durum için kullanıcılarından özür dilerken, yaşanan bu problemin düzeltildiğini de aktardı.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen