Haber Kamera Dijital Kameralar da Güvenlik Açığı Furyasına Katıldı

Dijital Kameralar da Güvenlik Açığı Furyasına Katıldı

-

Kamera pazarının büyümesiyle birlikte, dijital kameralar da fidye yazılımcılarının hedefinde

Son zamanlarda teknoloji severlerin maruz kaldığı güvenlik açıklarına bakıldığında, ortaya çıkan tablonun en hafif ifade ile kabul edilemez olduğunu belirtebiliriz. Fidye yazılımlar, Spectreler, Meltdownlar, Swapgsler ve daha niceleri hayatımızın bir parçası olmuş durumda.

The Verge‘ün haberine göre güvenlik açığı furyasına dijital kameralar da katılmış görünüyor. Haberde Check Point Software Technologies araştırmacılarının, dijital kameralara fidye yazılımı kurulabildiğini ve cihaz sahipleri ödeme yapana kadar fotoğraflarını ve videolarını şifreleyerek kullanım dışı bırakabileceklerini keşfettikleri belirtiliyor.

Dijital Kamera Fidye Yazılım Güvenlik Açığı

Araştırmacılar, Wi-Fi üzerinden Resim Aktarım Protokolü’nü(PTP) kullanarak, bir Canon E0S 80D’ye fidye yazılımı ekleyebildiklerini gösteren bir video yayınladılar. Videoda korsanların özellikle turistik bölgelerde kurabilecekleri basit bir kablosuz ağ düzeneğiyle, ağa bağlanan kamera sahiplerinin gözünün yaşına bakmadan SD kartı ve makinayı saniyeler içerisinde şifreleyebilecekleri açıkça görünüyor.

Check Point‘in, geçtiğimiz aylarda Canon’a dijital kameralarını etkileyen fidye yazılımla ilgili bilgilendirmede bulunmuş ve açığı düzeltecek yama için Canon ile birlikte çalışmaya başlamış olduğunu belirtelim.

Dijital Kamera Fidye Yazılım Güvenlik Açığı

Şimdiye kadar rapor edilmiş herhangi bir olay hackleme olmamasına rağmen, Canon geçtiğimiz hafta yayınladığı bir güvenlik bildirisinde müşterilerini; ücretsiz Wi-Fi noktaları gibi güvenli olmayan bir ağa bağlanmaktan kaçınmaları ve kullanılmadığı zamanlarda kameranın ağ işlevlerini devre dışı bırakmaları konusunda uyardı.

Siz bu ardı arkası kesilmeyen güvenlik açıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

SourceTechspot
Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen