Haber Kritik Windows 10 Güvenlik Açığı!

Kritik Windows 10 Güvenlik Açığı!

-

Keşfedilen Windows 10 Güvenlik Açığı 800 Milyon Bilgisayarı Tehdit Ediyor.

Gün geçmiyor ki yeni bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kalmayalım. Bayram tatili boyunca güvenlik açığı haberi okumayanların, yoksunluğunu giderecek haber Microsoft’tan geldi. Forbes’in haberine göre, keşfedilen 2 yeni Windows 10 güvenlik açığı yaklaşık 800 Milyon bilgisayarı tehdit ediyor.

Microsft’un yaptığı açıklamaya göre, Windows 10’un server versiyonları dahil bütün versiyonlarını tehdit eden kritik bir güvenlik açığı tespit edildi. Firma bütün Windows 10 kullanıcılarını bir an önce sistemlerini güncellemeleri konusunda uyarıyor.

Yapılan açıklamada Uzak Kod Yürütme(RCE) açığı olduğu belirtilen tehdit, teorik olarak bir cihaza sızarak malware yüklenmesi ve başka hiçbir çaba gerektirmeden, yeryüzünde bu açığın bulunduğu yüz milyonlarca bilgisayara otomatik olarak yayılabilmesine olanak sağlayacak türde.

Kritik Windows 10 Güvenlik Açığı
Kritik Windows 10 Güvenlik Açığı

Microsoft’un Olay Müdahale Müdürü Simon Pope yaptığı açıklamada, “Güvenlik açıklarının “sunucu sürümleri de dahil olmak üzere desteklenen tüm Windows 10 sürümlerini ek olarak Windows 7 SP1, Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 sürümleri de etkilenen işletim sistemleri arasında” olduğunu belirtiyor.

Pope ayrıca, açığın ortaya çıkmasıyla birlikte bundan faydalanmak isteyenlerin saldırmalarının an meselesi olduğunu söyleyerek kullanıcıların bir an Windows güncellemelerini yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Kritik Windows 10 Güvenlik Açığı
Kritik Windows 10 Güvenlik Açığı

Windows 10 çalıştıran 800 milyon civarında bilgisayar bulunduğunu dikkate aldığımızda, Microsoft’un neden bu kadar endişe ettiğini anlamak hiç de güç değil. Nihayetinde güvenlik açığından yararlanmayı başarabilen bir saldırgan, hedef üzerinde rastgele kod yürütebilir. Saldırgan daha sonra programlar yükleyebilir, verileri görüntüleyebilir, değiştirebilir veya silebilir veya tam kullanıcı haklarına sahip yeni hesaplar oluşturabilir.

Son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden bu güvenlik açıkları silsilesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Windows 10 Güvenlik açığına karşı önleminizi aldınız mı? Yorum kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak(İngilizce): Forbes

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen