Haber Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedeli Belli Oldu!

Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedeli Belli Oldu!

-

Türkiye’de yerli otomobil için atılan somut adımlar, beş büyük firmanın bir araya gelerek konsorsiyum haline getirdikleri; Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından artık gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta görücüye çıkan ve gerek özellikleri gerekse tasarımı ile de büyük ses getiren yerli otomobilin ön sipariş bedeli belli oldu.

Yerli otomobilin tanıtılmasının hemen ardından ise, ülkemizdeki birçok firmadan, şirketlerde kullanılan araçların yerli otomobiller ile değiştirilmek istendiği şeklinde paylaşımlar ve haberler ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki, şuan yerli otomobil için talebin 120 bini aştığı belirtiliyor.

Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedeli Belli Oldu!

Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedeli Belli Oldu!

Doğan Kabak, Yerli Otomobil Videosu Yayında!

Tasarımı kadar, üstün teknolojik özellikleri ile de dikkat çeken elektrikli yerli otomobil için artık ön sipariş süreci de başlıyor. Çıkan bilgilere göre, bu süreç tek elden yönetilecek ve koordinasyon da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından sağlanacak. Kurum tarafından süreç doğrudan takip edilecek ve talebin de ne kadar olduğu doğrudan ilan edilecek.

Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedeli Belli Oldu!

Yerli otomobilin hangi bedel ile ön siparişe çıkacağı konusunda ise asıl sonuçlar fabrika kurulumu tamamlandıktan sonra netlik kazanacak. TOBB bünyesinde toplanacak olan ön ödemeler, fabrika için gerekli olan bütçenin bir kısmı karşılanacak. Ancak, uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, ön ödeme miktarları için 30 bin TL ile 40 bin TL gibi bir ücret düşünülmektedir.

Türkiye’nin yerli ve milli, elektrikli otomobili için kurulacak olan fabrika, Bursa’nın gemlik ilçesine inşaa edilecek. TOGG tarafından kurulacak olan bu fabrika için toplamda 22 milyar liralık bir bütçeden söz edilmektedir. Burada, TOGG tarafından ön satıştan elde edilecek gelir kullanılacak ve buna ek olarak da devlet tarafından destek sağlanacak. Kurulacak olan bu tesiste, toplamda 5 bine yakın kişi de istihdam edilecek. Seri üretim sonrasında da 5 farklı model ve toplamda 175 bin araç üretilmiş olacak.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen