Haber PC Donanım Intel'in Project Athena Dizüstü Bilgisayarları İçin Önemli Gelişme

Intel’in Project Athena Dizüstü Bilgisayarları İçin Önemli Gelişme

-

Dizüstü bilgisayar ekosisteminin lokomotifi ve tartışmasız lideri olan Intel, Project Athena destekli dizüstü bilgisayarları için daha üstün soğutma çözümlerini duyurmaya hazırlanıyor.

DigiTimes’ın haberine göre Intel, Project Athena adı altında geliştirdiği ince ve hafif olmasına rağmen performanstan ödün vermeyecek dizüstü bilgisayarları için üzerinde çalıştığı gelimiş soğutma sistemlerini CES 2020 fuarında kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Intel Project Athena ile ekosistemin en iyi bilgisayarlarına önayak olmak ve kullanıcılara %25 ile %30 arasında daha iyi bir termal soğutma sayesinde daha yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Geliştirilen yeni soğutma modülde, buhar odaları(vapor chamber) ve grafit levhaları(graphite sheets) birlikte kullanılarak daha performanslı bir çözüm elde edileceği iddia ediliyor.

Intel Project Athena 2
Intel’in Project Athena Dizüstü Bilgisayarları İçin Önemli Gelişme

Dizüstü bilgisayarların içindeki soğutma modülleri çoğunlukla bilgisayarın klavyesi ile alt kapağı arasına yerleştilir. Dolayısıyla, soğutmaya ayrılan fiziksel alanın oldukça kısıtlı olması da, termal yönetimi zora sokan en büyük etmenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Buna karşılık, Intel’in Project Athena’ya özel tasarladığı yeni soğutma modülü, ısı dağılımını maksimum seviyeye çıkarabilmek için, daha büyük bir yüzey oluşturmak adına buhar odasını grafit levhalarla birleştiriyor. Buhar odası mevcut tüm modüllerin yerini alacak ve ekranın arkasına yerleştirilmiş olan grafit levhalara bağlanarak yüzey alanını maksimum seviyeye taşıyacak.

Bazı okurlarımız “İyi de ikisi de farklı yerde, nasıl bağlayacaklar??” diye sorduklarını duyar gibiyim. Intel tabi ki tasarımı kullanıcılara sunabilecek kıvama getirdiğine göre bunu da düşünmüş durumda. Bu iki ayrı modül kasanın altından ekranın arkasına, ekranı kasaya bağlayan menteşelerin olduğu bölümlerden geçerek birbirine bağlanacaklar. Dolayısıyla sadece soğutma modüllerinin değil bu soğutma sistemini benimseyecek tüm dizüstü bilgisayarlarda menteşe, ekran arkası, kapakların iç kısımlarında büyük tasarım değişiklikleri yapılacağını da tahmin ediyoruz.

Intel Core i9 10900K ve Z490 Çipseti Nisan 2020’de Geliyor

Son olarak, Project Athena için tasarlanan bu yeni soğutucu modülü ile üreticiler düşük termal bütçeye sahip işlemcileri tercih ederek fansız dizüstü bilgisayarlar üretebilecekler. Dolayısıyla daha önce hiç görmediğimiz kadar ince ve şık dizüstü bilgisayarlar görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen