Haber Gadget Haber Yeni Raspberry Pi Tanıtıldı!

Yeni Raspberry Pi Tanıtıldı!

-

Geçtiğimiz yıllarda Raspberry P3 B+ modelini piyasaya süren Raspberry Foundation, hali hazırda piyasada uzun bir süredir var olan 35 dolarlık P3 modelini güncellemişti. Raspberry, Odroid ve Asus alternatiflerinin karşısında her ne kadar zayıf kalsa da, marketteki sempatik imajını sürdürmeye devam etti. P3, kullanıcı ve geliştiriciler gözünde her ne kadar büyük bir fırsat penceresi açsa da, içerisinde barındırdığı donanımın yetersiz olmasından ötürü, youtube ve benzeri platformlarda HD videolari tam performans ile oynatamaması biraz hayal kırıklığına sebep olmuştu.

Raspberry bugün yeni cihazının detaylarıyla karşımıza çıktı. Önceki modelinin üstüne bir hayli büyük geliştirme getiren Raspberry, bu kez karşımıza 4K çift monitor desteğiyle birlikte geliyor. Aynı zamanda işlemci ve arayüz tarafında da yeniliklere giden Pi 4 modeli, beraberinde yep yeni Broadcom 1.5 GHz ARM Cortex-A72 quad-core işlemcisi ile geliyor. Şimdiden “peki oyun açar mı?” sorularınızı duyar gibiyim. Ne yazık ki bu cihaz, retro veya bir takım tarayıcı temelli oyunları çalıstırmaktan öteye gidemeyecek. Fakat cihaz genel donanım yapısı itibariyle, tarayıcı veya multimedya temelli işleriniz için yeterli seviyede görünüyor. Aynı zamanda, Bluetooth 5.0 çipini de bu cihaz üzerinde görmek beni bir hayli sevindirdi.

Raspberry Pi 4

An itibariyle satışa sunulmuş olan cihaz, en düşük ram konfigrasyonu ile $35 dolara sipariş verilebiliyor. İleriki dönemlerde çeşitli distributörler aracılığı ile ülkemizde de temin edilebileceğine inanıyorum.

Çağatay Okutan
İçinde devre olan herşeye ilgili, teknolojiyi ciğerlerine çeken bir müptezel. Dijital fotoğrafçılıktan, ses ekipmanlarına, elimin ulaştığı her alandayım.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen