Haber Apple Trump Vergilerinden iPhone Muafiyeti İstiyor!

Apple Trump Vergilerinden iPhone Muafiyeti İstiyor!

-

Apple, ürünlerinin Pekin’in sanayi programları için önemli olmadığını öne sürerek, Çin’de ürettirdiği ürünlerine ABD’nin uyguladığı vergilerden muafiyet istiyor.

ABD Başkanı Donald Trump, devam eden bir ticaret anlaşmazlığının bir parçası olarak, Çin yapımı ürünlerle ilgili “tarife” adı altında bir dizi vergi getirmişti.

Ancak bu durum Apple’ın iPhone ve benzeri cihazlarının arkasındaki meşhur “Apple tarafından Kaliforniya’da tasarlandı, Çin’de toplandı” ibareli cihazları da kapsamakta.

Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, ABD Başkanı’na planlanan ek vergilerin şirket üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını söylese de, Eylül ayında yeni ek vergiler yürürlüğe girmişti.

Apple Trump Vergilerinden iPhone Muafiyeti İstiyor!

Ek vergiler teknoloji devinin iPhone, Watch serisi akıllı saatleri, AirPods kulaklıkları, iMac serisi bilgisayarları ve HomePod cihazlarına ek olarak, bu ürünlerin onarımı için gereken yedek parça ve bileşenleri etkileyecek şekilde ayarlanmıştır. İPhone’ların satışlarındaki yavaşlamaya rağmen, akıllı telefonlar ve giyilebilir cihaz satışları teknoloji devinin büyük gelir kaynaklarından biri.

Apple’ın en yeni muafiyet başvurusunun, konuyla ilgili başvuruların kabul edilmeye başlanmasının ilk günü ABD Ticaret Temsilcileri Ofisine gönderildiği belirtiliyor. Ek vergilerden muzdarip olan Fitbit gibi diğer teknoloji firmalarının da, benzer başvurularda bulunduğunu da ekleyelim.

Apple AirPods Pro Parçalarına Ayrıldı!

Cupertino merkezli teknoloji devi ABD ekonomisine olan katkısını vurgulamak için, ABD’de 2,4 milyona kadar işi desteklediğini ve 2023 yılına kadar Amerikan ekonomisine doğrudan yaklaşık olarak 450 milyar $ katkı sağlamaya devam edeceğini belirtiyor.

Apple daha önce de kademeli olarak yürürlüğe giren bu ek vergilerle ilgili, bizzat ABD Başkanı Donald Trump’tan muafiyet talebinde bulunmuştu ancak, Trump hiçbir firmaya muafiyet tanınmayacağının altını çizmiş ve üretimlerin ABD sınırları içerisine taşınması gerektiğinin altını çizmişti.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen