Haber Apple Intel'in 5G Modem Bölümünü Satın Alıyor!

Apple Intel’in 5G Modem Bölümünü Satın Alıyor!

-

Teknoloji devi Apple Intel’in akıllı telefon modem işinin büyük bölümünü 1 Milyar $ karşılığı satın aldı

Apple’ın, uzun süredir akıllı telefon modemleri için Qualcomm’a olan bağımlılığını azaltmak için hamleler yaptığı bir sır değil. Apple birkaç yıl boyunca Qualcomm bileşenlerle birlikte Intel çiplerini de cihazlarında kullanmış, ancak birkaç ay önce Qualcomm arasındaki anlaşmazlığı sonlandırmak için anlaşmışlardı. Bu gelişme üzerine yeni 5G modem işi için başka müşterisi bulunmayan Intel 5G modem işini askıya almak durumunda kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde çıkan söylentiler gerçeğe dönüştü ve Apple Intel’in modem işini almak için Intel ile resmi olarak anlaştı. Apple, bu yılın dördüncü çeyreğinde tamamlanması beklenen işlem için 1 milyar dolar ödeyecek. Mobil modemler bölümünde çalışan yaklaşık 2.200 Intel çalışanı fikri mülkiyet, ekipman ve finansal kiralamalarla ile birlikte Apple’ın bünyesine katılacak.

Apple Intel 5g

Anlaşma sona erdikten sonra, Apple Intel’den edindiklerini dahil ederek, hücresel standartlar için protokollerden modem mimarisine ve işletimine kadar 17.000’den fazla kablosuz teknoloji patentine sahip olacak. Intel, PC’ler, IoT cihazları ve otonom araçlar için modem geliştirmeye devam edecek yani akıllı telefonlar hariç her alanda boy göstermeye devam edecek.

Böylece Apple, bir kaç yıl boyunca iPhone’larda kullanılmak üzere Qualcomm çiplere rakip olabilecek kendi çözümlerini üretmek amacıyla büyük bir modem geliştirme ekibi kuracak. Apple’ın Donanım Teknolojileri kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji’ye göre bu, “Apple’ın ileriye doğru ilerlemesini daha da farklılaştırmasına olanak sağlayacak” bir adım.

Diğer taraftan Intel CEO’su Bob Swan, “Bu anlaşma, 5G ağı için teknolojiyi geliştirmeye odaklanırken, kritik fikri mülkiyet haklarını ve ekibimizin yarattığı modem teknolojisini koruyor,” dedi. “Apple saygı duyduğumuz bir firma dolayısıyla bu yetenekli ekip ve önemli varlıklar için doğru ortamı sağlayacaklarından eminiz” diye ekledi.

Kaynak(İngilizce): WSJ

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen