Haber PC Donanım Nvidia'nın Yeni Nesil GPU'su Ampere Turing'den %50 Hızlı Olacak

Nvidia’nın Yeni Nesil GPU’su Ampere Turing’den %50 Hızlı Olacak

-

TSMC’nin 7nm üretim teknolojisine dayanacak olan Nvidia Ampere ekran kartları Turing’e kıyasla yarı yarıya enerji tüketirken, %50 daha fazla performans sunacak!

NVIDIA’nın bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürmesi beklenen Ampere mimarili GPU’lar hakkında iddialar ardı arkasına gelmeye başladı. Taipei Times’ın haberine göre; NVIDIA Ampere mimarisine dayanan yeni nesil ekran kartlarının, güncel mimarisi Turing GPU’lara kıyasla% 50’ye kadar performans artışını yarı yarıya güç tüketimiyle sunacağı iddia ediliyor.

Nvidia Ampere Turingden %50 daha hızlı olacak

TSMC’nin 7 nm litografisi kullanılarak üretilecek olan Ampere ile birlikte Nvidia, gelecek nesil ekran kartlarında da zirveyi kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Hali hazırda ekran kartı piyasasını domine eden ve Turing mimarisinden gücünü alan RTX 2000 serisi ekran kartları, TSMC’nin 12nm litografisiyle üretiliyor. Dolayısıyla 12nm’den 7nm’ye geçişte elde edilebilecek transistör yoğunluğu tarafında elde edilebilecek kazanımlarla birlikte %50 performans artışı elde edilmesi imkansız değil.

Üretim teknolojisindeki değişikliğe ek olarak mimari bazında da yapılacak geliştirmeler ve getirilecek yeniliklerle birlikte performans artışı iddia edilenin de ötesine geçebilir. Ancak performans artışının tamamıyla Nvidia’nın izlemeyi tercih edeceği yol ile bağlantılı olduğunu da belirtmekte fayda var. Zira, hali hazırda Turing mimarisinin güçlü üyelerinden biri olan RTX 2080ti’da kullanılan TU102 kod adlı GPU’nun 754 mm² gibi devasa bir zar boyutuna sahip hatırlayanlar olacaktır.

Jensen Huang: RTX 2080 Yeni Nesil Konsollardan Daha Güçlü!

980ti’da kullanılan GP102 zarından neredeyse 1.6 kat daha büyük bir zar boyutuna denk geliyor. Zar boyutu büyüdükçe zar zaiyatının katlanarak arttığı da dikkate alındığında; Nvidia gelecek nesil mimarisi Ampere ile zar küçülterek, kâr marjlarını artırma yoluna gitmesi durumunda performans kazanımlarının çok daha mütevazi oranlara düşeceğini de belirtelim.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen