Haber PC Donanım Jensen Huang: RTX 2080 Yeni Nesil Konsollardan Daha Güçlü!

Jensen Huang: RTX 2080 Yeni Nesil Konsollardan Daha Güçlü!

-

NVIDIA CEO’su Jensen Huang, GTC China 2019 açılış konuşması sırasında, GeForce RTX 2080’in yeni nesil bir konsoldan daha güçlü olduğunu iddia etti. Kısacası Huang, hem RTX 2080 hem de RTX 2080Ti’ın Playstation 5 ve Xbox Series X konsolundan daha güçlü olduğunu iddia ediyor.

NVIDIA’nın etkinlik sırasında gösterdiği slaytta RTX2080’i sadece “yeni nesil konsolla” ibaresi vererek kıyaslamayı yapıyor. Bu nedenle, NVIDIA’nın spesifik olarak baz aldığı konsolun Playsatation 5 mi yoksa Xbox Series X mi olduğunu net olarak bilemiyoruz. Nvidia’nın, Microsoft’un daha düşük bütçeli konsolu olacağı iddia edilen Lockhart ile kıyaslama yaptığı iddialarını da çürütecek herhangi bir veri ya da sızıntı da bulunmamakta.

jensen huang rtx 2080 mq 2

Ancak yeşil takımın RTX 2080’i yaklaşık buçuk yıl önce piyasaya sürdüğünü unutmamak gerekiyor. Yeni nesil konsolların herşey planlandığı şekilde gitmesi halinde, oyun severlerle 2020 sonunda buluşacağını da göz önüne aldığımızda, yeni nesil konsolların performansların 2.5 sene önce piyasaya sürülmüş olan ekran kartının gerisinde kaldığı iddiası, yeni nesil konsolları bekleyen oyun severleri biraz üzecek gibi görünüyor.

İddia: RX 5600 XT Vega 56 Performansı Sunacak!

Ancak, 2020 sonunda hem Sony’nin hem de Microsoft’un piyasaya süreceği yeni konsolların geliştirme sürecinin devam ettiğini, gerekli görülen geliştirmelerin yapılması için gerekli zamana sahip olduklarını da hatırlatalım. Ek olarak oyun konsollarının, çalışma prensipleri gereği, grafik arabirimlerini bilgisayarlara kıyasla daha verimli bir biçimde kullanabildiğini de hesaba kattığımızda, konsol meraklılarının hali hazırda piysada bulunan oyun konsollarından çok daha yüksek çözünürlüklere ve daha yüksek tazeleme hızlarına sahip oyun konsollarına sahip olacaklarına emin olduğumuzu da belirtelim.

Nvidia, Sony ya da Microsoft cephesinden daha detaylı bir karşılaştırma gelmediği müddetçe efsanevi CEO Huang’in sözleri ile hareket etmenin bizi spekülasyondan daha öteye götürmeyecektir.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen