Haber Oyun Quake Con 2019: Doom Eternal Battlemode Detayları

Quake Con 2019: Doom Eternal Battlemode Detayları

-

Quake Con 2019’da Bethesda Doom Eternal Battlemode’un mekanikleri ve oyundaki “İblis” karekterlerle ilgili detayları ilk defa oyun severlerle paylaştı

Yapımcı Bethesda, bir oyuncunun tam donanımlı Avcı, 2 oyuncunun ise İblis olarak katıldığı Multiplayer modunda oldukça eşsiz bir oyun deneyimi vaad ettiklerinin altını çiziyor.

Single player modunun agresifliğini ve akıcılığını arkadaşlarınızla birlikte multiplayer ortamında deneyimleyebileceğiniz oyun modu başlangıçta 5 farklı İblis ve 6 adet harita ile birlikte oyuncuların beğenisine sunulacak.

Detayları belli olan iblisleri daha yakından tanıyalım.

  • Revenant: Battlemode’daki en hızlı ve çok yönlü iblislerden biri olan Revenant sırtındaki jetpack ve ileri sıçrama özellikleri sayesinde etrafta hızlıca dolaşabiliyor. Omuzlarındakinroketler sayesinde ise istikrarlı bir şekilde hasar verebiliyor. Özel kabiliyeti Roket barajla ise oldukça uzun bir menzilden çok yüksek hasarlar verebiliyor. İlk bakışta bana Overwatch’tan Pharah karekterini anımsattığını da söylemeden edemeyeceğim.
  • Pain Elemental: Uçma kabiliyeti sayesinde haritayı kuşbakışı olarak görebilen bu İblis Avcıyı harita üzerinde kolayca takip edebiliyor. Ancak ilk bakışta atik bir karekter olmadığı izlenimi uyandıran iblis, ruh kalkanını kullanmadığı zaman açık bir hedef olmasıyla büyük de bir dezavantaja sahip.
  • Mancubus: İri kıyım ve agresif olan bu iblis, ağır top atışları, alev püskürtmesi ve oldukça büyük bir can havuzuyla yakın çarpışmalarda Avcıların önüne duvar gibi dikilip zorbalık yapacak gibi görünüyor. Cüssesinden de anlaşılacağı gibi çok da atik bir karekter olmayan Mancubus, duman kalkanı sayesinde kendini gizleyip hain pusular kurabiliyor.
Doom Eternal Battlemode

Doom Eternal Battlemode’da iblis takımın stratejileri sadece bireysel yeteneklerle sınırlı olmayacak. Battlemode’da her iblis Avcıya hasar veren tuzaklar kurabildiği gibi single-player mode’daki gibi davranan ve savaşan yapay zeka kontrollü minyon iblisler de çağırabiliyorlar. Bütün bu tuzak ve iblis çağırma yetenekleri bir tekerlek arayüzü üzerinden hızlıca kontrol edilebilecek ve özellikle hedef alındıklarında oyuncuların hızlıca kullanmalarını sağlayacak.

Slayer(Avcı) olarak oynayan oyuncuları ne bekliyor?

Doom Eternal Battlemode’da Avcı bizleri bütün silah, mod ve ekipmanlarıyla birlikte tam donanımlı olarak karşılıyor. Avcı bir taraftan Single player modundaki gibi arenadaki gibi agresif bir şekilde etraftaki iblislerle uğraşırken diğer taraftan da kaynaklarını yönetmek zorunda.

  • Glory Kill: Can dolduran ölüm vuruşları
  • Elektrikli Testere; Mermi dolduran ölüm vuruşları
  • Meşale: Kalkan dolduran ölüm vuruşları
Doom Eternal Battlemode

Ancak her iblis oyuncu Avcı’nın kısa süreliğine bu kaynakları elde etmesini önleyen ve uzun bekleme süresi olan bir yeteneğe sahip olacak. Dolayısıyla Avcı bu mekaniği gözardı eder ve kaynaklarını iyi kullanamazsa başına neler geleceğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.

Genel Mekanikler

Doom Eternal Battlemode’un genel mekaniklere baktığımızda ise; İblisler, Avcıları duvarların arkasında dahi olsalar sürekli olarak görebiliyor ancak Avcı görüş açısından çıkmayı başarabilirse iblisler objelerin arkasında görebilme olanaklarını kaybediyorlar.

Avcıların çevre elementlerini kullanarak görünmez olup, iblisleri gafil avlamalarına olanak sunacak şekilde dizayn edilen haritalar, başa baş giden bir oyunun gidişatını bir sürpriz atakla kedi-fare kovalamacasına çevirebilecek.

Ayrıca her Arenanda karşılıklı birbirine bakan ve sadece Avcıların kullanabileceği 2 adet portal bulunuyor. Avcılar bu portalları kullanarak, kanatlardan taktiksel saldırı yapabilecekler. İblisler de bu taktiksel saldırıları AI kontrollü minyon yollayarak ya da tuzaklar kurarak bu atakları püskürtmeye ve Avcıyı alt etmeye çalışacaklar.

Tek başlarına tam donanımlı bir Avcıya karşı hiçbir şansı bulunmayan İblisler kazanmak için işbirliği yapmak zorunda olacaklar. Dolayısıyla düşmanlarını tek başına yakalayıp sonraki hedefe geçmeye amaçlayan Avcıları alt etmek için İblislerin birbirlerine yakın oynayarak Avcıya karşı koymaları gerekecek.

Avcıların ustalaşması gereken diğer bir strateji ise havadan saldırmak olacak. Havadayken hasar görme ihtimali çok daha az olan Avcı haritaya konumlandırılmış zıplama pedleri ve demir çubukları kullanarak bahsettiğimiz portallar arasında yere temas dahi etmeden hareket ederken aynı anda İblislere hasar da verebiliyor.

Doom Eternal Battlemode’un her turunda en heyecanlı anlardan biri şüphesiz bir İblisin ölmesi. Çünkü Avcı ilk İblisi alt ettikten sonra roundu kazanabilmesi için 20 saniye içerisinde diğer İblisi de öldürmek zorunda. Eğer Avcı bu süre içerisinde başarısız olursa ilk düşen İblis yarı canla tekrar Arenaya dönüyor.

Dolayısıyla bu 20 saniye saklambaçtan ziyade oldukça hızlı bir şekilde ölüm kalım savaşına dönüşecek. Çünkü roundlar Avcının ölmesi ya da oyuncuların kontrol ettiği İblislerin ikisinin birden ölmesi durumunda kazanılıyor.

Bütün bu mekaniklere ek olarak Doom Eternal Battlemode’da oyuncular roundlar arasında yükseltmeler, yetenekler hatta süper silahlar gibi stratejik seçimler yapacaklar. 5 Maçın en iyisi (Best of 5) müsabakasında en az bir round kazanan taraf Güç Kaynaklarına erişebilecek bu kaynakla İblisler Cehennem Baronu çağırabilecek, Avcılar ise BFG(Big Fucking Gun) sahibi olabilecekler.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen