Haber PC Donanım AMD'nin Zen 3 Mimarisi Büyük Performans Artışı Sunabilir

AMD’nin Zen 3 Mimarisi Büyük Performans Artışı Sunabilir

-

AMD Zen 2 işlemci mimarisi ile yakaladığı performans ve satış başarısını Zen 3 mimarisi ile birlikte bir üst seviyeye taşıyabilir. 2020 yılı da Intel için bir hayli çetin geçecek gibi görünüyor.

AMD Super Computing 2019’de yaptığı yeni bir açıklamada 2020 ortası gibi piyasaya sürülmesi beklenen Zen 3 mimarisine değindi. Transistör yoğunluklarını 7nm üretimine göre önemli ölçüde artıran 7 nanometre EUV (Ekstrem ultraviyole) üretim süreci(litografisi) ile üretilmek üzere tasarlanan Zen 3, yeni bir mimariden bekleyebileceğimiz şekilde performans artışı sunacak gibi görünüyor.

Yapılan açıklamada tam bir rakam verilmese de, AMD Zen 2 mimarisinin önceki jenerasyonuna kıyasla masaya koyduğu %15’lik IPC (döngü başına komut) artışına atıfta bulunarak, Zen 3 de beklentiyi karşılayacak nitelikte IPC performans artışı ortaya koyabilecek gibi görünüyor.

Zen 3 Mimarisi
AMD’nin Zen 3 Mimarisi Büyük Performans Artışı Sunabilir – Görsel Guru 3d

7 nm EUV üretim süreci AMD tasarımcılarına transistör yoğunluğunu %20 oranında artırma şansı veriyor olsa da, firma bu potansiyeli güncel saat hızlarını daha ileri seviyelere taşıyarak jenerasyonel performans artışı hedefini tutturmak için kullanabilir.

AMD’nin Zen 3 mimarisinde tercih edebileceği bir diğer yol ise, hali hazırda Zen 2 mimarisinde bulunmayan AVX512 gibi zorlu komut setlerini desteklemek için 7nm EUV üretim sürecinin sağladığı bu %20’lik transistör artışı potansiyelini kullanmayı tercih edebilir. Güncel mikro mimari ayrıca donanım bazında AI-DNN işlemlerini hızlandırmak için rakibi Intel’in DLBoost komut dizininden de yoksun durumda.

AMD Yol Haritasını Güncelledi, Zen 3 Hazır RDNA 2 Yolda!

Yeniden işlemci üretimine başlayan VIA dahi AI donanımı ve AVX-512 desteği ile bir x86 mikro mimarisini duyurmuşken, AMD’nin bu teknolojilere destek vermek için çok da fazla bekleyecek zamanı olmadığı aşikar. Her halükarda AMD Zen 3 mimarisinin tasarımı tamamlamış durumda. Mimarinin masaya neler koyacağı ile ilgili daha fazla bilgiyi muhtemelen 7 Ocak 2020’de kapılarını açacak olan CES 2020 fuarında görüyor olacağız.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen