Haber PC Donanım AMD Yol Haritasını Güncelledi, Zen 3 Hazır RDNA 2...

AMD Yol Haritasını Güncelledi, Zen 3 Hazır RDNA 2 Yolda!

-

AMD Zen 3, RDNA 2 ve Zen 4 Mimarilerini Gösteren Yol Haritalarını Güncelledi

AMD, yaklaşmakta olan CPU ve grafik mimarileri Zen 3 ve RDNA 2 için teknoloji yol haritalarını, 2020 çıkış tarihini gösteren şekilde güncelledi. İki mimari de Firmanın 7nm+ olarak nitelediği, TSMC’nin 7nm EUV üretim teknolojisi kullanılarak üretilecek.

7nm+ teknoloji devine %20 gibi hatırı sayılır bir transistör yoğunluğu artışı sağlayacak. Böylece firmanın daha yüksek transistör bütçesi ve daha yüksek saat hızlarına ulaşması mümkün olacak. Yayımlanan yol haritası, 7 Temmuz 2019’da eşzamanlı olarak piyasaya sürülen Zen 2 ve RDNA mimarilerinin aksine, gelecek nesillerin farklı zamanlarda çıkabileceğini ima ediyor.

AMD Yol Haritasını Güncelledi, Zen 3 Hazır RDNA2 Yolda

İşlemci mikro mimarisini gösteren slayt, Zen 3’ün tasarım aşamasının tamamlandığını ve Amd’nin mikro mimari ekibinin, Zen 4’ü geliştirmek için çalışmaya başladığını gösteriyor. Bu da firmanın Zen 3 mimarisini uyguladığı ürünleri, geliştirmeye başladığı anlamına geliyor.

AMD Yol Haritasını Güncelledi, Zen 3 Hazır RDNA2 Yolda

GPU yol haritasına baktığımızda ise RDNA 2 mimarisi hala tasarım aşamasında görünüyor. Her iki slaytta da beklenen çıkış yılı 2020 olarak görünse de, Zen 3 tabanlı ürünlerin RDNA2 tabanlı olanlardan önce geleceğini gösteriyor.

Computex 2020’den önce meyve vermesi durumunda, Zen 3 AMD’nin Intel’in Comet Lake-S ya da hatta Ice Lake-S işlemci ailelerine ilk cevabı olacak. RDNA 2’ye geçişte AMD, NVIDIA’nın TU104 silikonunu temel alan grafik kartlarıyla rekabet edebilmek için Navi 12’nin zar boyutunu bir miktar daha büyütecek gibi görünüyor.

Kaynak(İngilizce): Guru 3d

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen