Haber Mobil İspanya'dan Huawei'ye Hassas Verilere Erişim Yasağı

İspanya’dan Huawei’ye Hassas Verilere Erişim Yasağı

-

ABD-Çin ticaret savaşı sonrasında ağır darbe alan Çinli teknoloji devi Huawei’ye bir darbe de İspanya’dan geldi. İspanya Savunma Bakanlığı aldığı bir kararla, Huawei cihazlara hassas verilere erişim yasağı getirildi

La Informacion’un haberine göre Bakanlık, Huawei cihazlara özel olarak hassas verilere erişim yasağı yasağı getirse de, tüketicilerin Huawei cihazları kullanması ile ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Savunma Bakanlığı üyeleri kişisel kullanım amacıyla Huawei cihazlarını kullanmaya devam edebilecekler. Ancak Huawei cihazlarla e-postalar dahil olmak üzere Bakanlığın sunucularından verilere erişim mümkün olmayacak. Hali hazırda sunuculara erişmek için Huawei cihaz kullanan personelin derhal sunucularla bağlantıları kesmesi talimatı verilmiş durumda.

Huawei cihazların hassas verilere erişiminin kısıtlanması sebepleri ile ilgili Bakanlık tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmiş değil. Ancak ABD’nin Çinli teknoloji devini, cihazların altyapısını kullanarak casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddiasına benzer bir sebepten olduğu çıkarımına varmak güç değil. Huawei daha önce bu suçlamaları sayısız kez reddetmiş ve ABD Hükümetine Huawei ürünlerinin anayasaya aykırı bir şekilde yasaklanması sebebiyle dava açtığını açıklamıştı.

İspanya'dan Huawei'ye Hassas Verilere Erişim Yasağı
İspanya’dan Huawei’ye Hassas Verilere Erişim Yasağı

Bir Huawei sözcüsü La Informacion’a konu ile ilgili; “Huawei’nin son 30 yıl içinde faaliyet gösterdiği 170’ten fazla ülkeyle iş yapmasına rağmen, hiçbir zaman siber güvenlikle ilgili bir olay yaşamadığını söyledi. Güvenlik Huawei için en yüksek önceliktir” şeklinde bir açıklamada bulunmakla yetinmiş görünüyor.

Dünya’nın dört bir yanından akıllı telefon severler ABD hükümeti ile Huawei arasındaki bu sorunun çözüme kavuşmasını beklerken, İspanya’dan böyle bir haber gelmesi durumun hala çözüme kavuşmaktan bir hayli uzak olduğu izlenimini veriyor.

Huawei P Smart 2020 Tasarımı Netleşmeye Başladı

Siz İspanya’nın Huawei cihazların hassas verilere erişim yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iddia edildiği gibi hassas veriler casusluk faaliyetleri için kullanılıyor mu? Yoksa Huawei, ABD ve Çin arasındaki Ticaret Savaşının bir mağduru durumunda mı? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen