Haber PC Donanım Ryzen Boost Frekansı Krizi Büyüyor, Der8auer'dan Düşündürücü Anket

Ryzen Boost Frekansı Krizi Büyüyor, Der8auer’dan Düşündürücü Anket

-

Ünlü Hız Aşırtmacı ve Youtuber Der8auer Ryzen Boost frekansı sıkıntısının ciddiyetini gözler önüne seren bir anket düzenledi. İşte anketin sonuçları

Roman, Der8aur, geçtiğimiz günlerde oldukça geniş kapsamlı bir Ryzen Boost frekansı anketi düzenledi ve Amd’nin yeni Ryzen 3000 Serisi işlemcilerine sahip olan takipçilerinden işlemcilerinin boost frekansı test sonuçlarını paylaşmalarını istedi. Ankete kullandıkları işlemci, anakart, BIOS revizyonu ve AGESA sürümlerini paylaşan, toplam 2726 geçerli kullanıcı katıldı.

Der8bauer’ın, Ryzen 3000 Serisi işlemcilerin sergilediği boost frekansı davranışını daha gerçekçi bir şekilde ele alabilmek ve hata payını azaltmak için bütün sonuçların üzerinden tek tek geçerek, “troll” olarak nitelendirdiği katılımcıları, sonuçları etkilememesi adına sonuçlara dahil etmediğini de belirtelim.

Amd her ne kadar Ryzen 3000 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte işlemci satışlarını domine ediyor olsa da, 7 Temmuz’dan bu yana firmanın başı işlemcilerin pazarlandığı saat hızlarına ulaşmaması sebebiyle dertte. Örneğin, 4.6GHz Boost frekansına sahip olduğu belirtilen Ryzen 9 3900X tek çekirdek kullanan bir uygulamayı ulaşmasını beklediğiniz boost frekansı yerine 4450-4500mhz bandında çalıştırabiliyordu.

Ryzen Boost Frekansı anketi sonuçlarına gelecek olursak, sonuçlar AMD açısından hiç de parlak durmuyor. Amd gelen tepkiler üzerine, resmi web sitesindeki ürün sayfasında vadedilen boost frekanslarına açıklık getirmişti. Ancak Ağustos ayı sonunda Bulldozer’in yanıltıcı pazarlamasının sonucu 12.1 Milyon dolar ceza ödemek zorunda kalan firma, önümüzdeki dönemde de benzer yasal çekişmelerle karşı karşıya kalabilir.

Ryzen 5 3600 ve 3600x Sonuçları

Ryzen 3000 serisinin şimdilik giriş seviyesi olarak karşımıza çıkan R 5 3600 kullanan 542 katılımcının %49,8‘i AMD’nin söz verdiği 4200Mhz boost frekansına ulaşabiliyor.

Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi
RYZEN 5 3600 Boost Frekansları

Amd’nin daha iyi çiplerden seçtiği belirttiği ve Ryzen 5 3600‘den 200mhz daha yüksek boost frekansını 50$ farkla sunan 3600X için sonuçlar bir hayli düşündürücü. Ankete katılan 180 3600X kullanıcısının sadece %9,4’ü vadedilen 4.400Mhz ve daha üstü boost frekansına ulaşabiliyor.

Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi
RYZEN 5 3600X Boost Frekansları

Ryzen 7 3700x ve 3800x

Ankete katılan kullanıcıların büyük bölümünü temsil eden Ryzen 7 ailesi işlemcilerin sonuçlarına birlikte bakalım. Ryzen 7 3700X‘e sahip 1039 geçerli kullanıcının katıldığı ankette düşündürücü sonuçlar malesef devam etmekte. 1039 kullanıcının sadece %14,7′sinin vadedilen 4.400mhz ve üstü boost hızlarına ulaşabildiğini görünüyor.

Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi
Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi

Yine AMD’nin 3700X’e göre daha iyi yongalardan ürettiğini belirttiği ve hatırı sayılır bir fiyat farkı talep ederek satışa sunduğu 3800X vadedilen 4500Mhz boost frekanslarına ulaşmakta güçlük çekiyor. 146 Geçerli katılımcının %26,7’sinin vadedilen Boost Frekanslarına ulaşabildiğini belirtelim.

Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi
Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi

Ryzen 9 3900x

Ryzen 3000 ailesinin şimdilik tepesine konumlandırılan ve ailenin 12 çekirdek ve 24 izleğe ve 4.600Mhz‘lik boost frekansına sahip en güçlü üyesi Ryzen 9 3900X de 674 geçerli kullanıcı ile anketteki yerini aldı. Sahip olduğu 500$’lık fiyat etiketiyle birçok kullanıcının bütçesinin bir hayli dışında olmasına rağmen ankete katılan kullanıcıların en çok tercih ettiği 2. işlemci olduğunu da belirtmek isteriz.

Amd’nin belirlediği bu hayli “iddialı” boost frekansına ankete katılan 674 3900x sahibi kullanıcıdan sadece ama sadece 38’i yani %5,6’lık bir kısmı vadedilen 4,6ghz ve üstü boost frekanslarına ulaşabilmiş görünüyor.

Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi
Amd Ryzen Boost Frekansı Der8auer Anketi

Sonuç Olarak: Sezar’ın hakkı Sezar’a... Amd hem finansal hem de yönetimsel açıdan yaşadığı zor günlerin ardından karşımıza çıktığı ölçeklenebilir Zen mimarisi ile birlikte, birkaç sene önce birçoğumuzun hayal dahi edemeyeceği çekirdek sayılarını günlük hayatımızda kullandığımız cihazlara yerleştirir hale geldi.

Ancak, Zen’in karşımıza çıktığı ilk jenerasyondan beri saat hızları bağlamında ölçeklenebilir ve esnek olmadığı da bir sır değil. Dolayısıyla AMD bir türlü dikiş tututramadığı pazarlama konusunda, can alıcı hatalar yapmaya devam ediyor. Bu anketten çıkan sonuç ile birlikte AMD’nin hali hazırda konuyla ilgili yaşadığı baş ağrısı bir hayli katlanacak ve ihtimalen bir PR ve Marketing krizine dönüşecek. Bulldozer davasının firmanın aleyhine sonuçlanması olası bir toplu dava(Class Action Law Suit) açılmasını da tetikleyebilir diye düşünüyoruz.

Siz AMD’nin Ryzen Boost Frekansı kararı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yapılan bu konumlandırma etik mi? Bu krizin yakın zamanda bir fiyat indirimine sebep olur mu? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen