Haber ABD-Çin Ticaret Savaşı Kızışıyor; Trump'tan Yeni Ek Vergiler

ABD-Çin Ticaret Savaşı Kızışıyor; Trump’tan Yeni Ek Vergiler

-

ABD-Çin Ticaret Savaşı soluksuz ilerlemeye devam ediyor. Başkan Trump yine dediğini yaptı ve yeni ek vergileri uygulamaya koydu.

Tomshardware’in haberine göre ABD dün itibariyle Çin’den gelen 110 milyar dolarlık mal için ek vergiler getirdi.kablosuz ses cihazları ve Apple Watch gibi giyilebilir ürünler hariç, tüketici elektroniği kategorisindeki ürünler bu% 15’lik vergi artışından etkilenmiyor.

ABD-Çin Ticaret Savaşı
ABD-Çin Ticaret Savaşı

Başkan Donald Trump 23 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Çin’in 75 milyar dolarlık Amerikan mallarına ek vergi getirme kararına misilleme olarak Çin’den ithal edilen yüz milyarlarca dolarlık malın vergi tarifesini yükselteceğini açıkladı. ABD Ticaret Temsilcisi (USTR), 1 Eylül ve 15 Aralık tarihlerinde yürürlüğe girmesi beklenen tarifeleri sırasıyla önce %10’a sonrasında 5 puanlık artışla %15’e yükselteceğini söyledi.

ABD şirketleri defalarca Trump yönetiminden tarife artışlarını askıya almalarını istedi. Tarifelerin Çin’in maliyetlerini arttırması istenirken, artan maliyetler genellikle bunun yerine Amerikan şirketlerine aktarılıyor. Bu, ABD’de ürün satmak isteyen şirketlerin, azalan marjları kabul etmek, üretimini Çin dışına kaydırmak ya da iş yapma maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmak için fiyatları artırmak arasında seçim yapmak zorunda oldukları anlamına geliyor.

Abd-Çin Ticaret Savaşı‘nın diğer ülkelerin ekonomileri üzerinde etkisi olur mu? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen