Haber PC Donanım AMD Ryzen 9 3950X Firestrike Test Sonuçları Sızdı!

AMD Ryzen 9 3950X Firestrike Test Sonuçları Sızdı!

-

Intel ve AMD sızıntılarıyla ünlü Twitter kullanıcısı Tum_Apisak teknoloji severleri bu sefer de AMD Ryzen 9 3950X ile Intel Core i9-10980XE’nin FireStrike sonuçlarını paylaşarak heyecanlandırdı!

Donanım tutkunları için kısa vadede piyasaya çıkacak ürünler arasında şüphesiz ki en merak edilenlerin başında Ryzen 9 3950x ve Intel Core i9-10980XE işlemciler geliyor. Birçok kullanıcının bütçesinin bir hayli ötesinde olan bu işlemciler erişilebilirlikten ziyade, iki marka arasındaki çekirdek savaşlarının birer simgesi niteliğinde.

Bildiğiniz gibi AMD Ryzen 9 3950x bir ana akım masaüstü işlemcisi ve bünyesinde barındırdığı 16 çekirdek ve 32 işlem birimine rağmen bir ana akım platformu işlemcisi pazarlanıyorken, intel Core i9-10980XE 18 çekirdek ve 36 işlem birimiyle bir üst düzey masaüstü platformu işlemcisi olarak pazarlanıyor.

AMD Ryzen 9 3950X Firestrike Test Sonuçları Sızdı!
AMD Ryzen 9 3950X Firestrike Test Sonuçları Sızdı!

Pazarlama isimlerini bir kenara bıraktığımızda, AMD’nin Ryzen ile birlikte her jenerasyonda çekirdek sayısını katlaması ile birlikte Intel’in başını çektiği Üst Düzey Masaüstü (HEDT) platformuna olan ilgi de git gide azalıyor.

Bunun sebeplerinden biri AMD’nin son 10 yıldır ürettiği en esaslı ürünlerini ortaya koyarak hem fiyat hem de performans anlamında Intel’e soluk aldırmaması olarak gösterebiliriz. Kullanıcıların Intel’in %5lere kadar düşen jenerasyonel performans artışı, çekirdek sayılarında bir değişiklik olmamasına rağmen, sürekli anakart değiştirme zorunluluğu ve her sene katlanan fiyat politikasından sıkılması da AMD’nin elini güçlendirmiş durumda.

İddia: Ryzen 9 3950x Frekans Sorunları Nedeniyle Ertelendi

Ortaya çıkan bir sızıntıya göre AMD arkasına aldığı bu rüzgarı bırakmaya pek de niyetli değil gibi görünüyor. Zira firma Intel’in en üst düzey masaüstü işlemcisi Core i9-10980XE’ye kök söktürüyor. Intel ve AMD sızıntılarıyla ünlü Twitter kullanıcısı TUM_Apisak’ın paylaştığı ekran görüntülerine göre 16/32 çekirdek konfigürasyonuna sahip olan AMD Ryzen 9 3950X, rakibi 18/36 çekirdek dizilimine sahip olan Intel Core i9-10980XE’den yaklaşık %24 daha yüksek bir skor almış görünüyor.

Her iki işlemcinin de stok olarak test edildiğini düşündüğümüz benchmark testlerinde Ryzen çalışma prensibi gereği bir miktar avantajlı olabilir. Ancak Intel’in de Turbo boost teknolojisinin oldukça agrasif saat hızlarına çıkabildiği görünüyor hız aşırtma yapıldığı takdirde Intel’in şimdiki sonuçlardan daha yüksek sonuçlar elde edeceğini de göz önüne almak gerektiğini hatırlatalım.

Sonuç olarak bu görsellerin birer sızıntı olduğunu ve gerçeği yansıtmayabileceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca bir işlemcinin performansını sadece bir oyun tabanlı test programıyla ölçümlemek de bir hayli yanlış olacaktır. İşlemcilerin önümüzdeki günlerde raflardaki yerini almasının ardından ortaya çıkacak test sonuçlarını da sizlerle paylaşacağız.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen