Haber PC Donanım İddia: Ryzen 9 3950x Frekans Sorunları Nedeniyle Ertelendi

İddia: Ryzen 9 3950x Frekans Sorunları Nedeniyle Ertelendi

-

AMD geçen hafta yaptığı bir açıklamayla, Eylül ayında çıkarmayı planladığı Ryzen 9 3950X amiral gemisi işlemcisini, Kasım ayına kadar ertelemişti. Açıklama sonrasında, ertelemenin TSMC’nin 7nm litografisine olan yoğun talep nedeniyle üretim bandındaki yoğunluktan kaynaklandığı iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak Digitimes’ın haberine göre ertelemenin sebebi TSMC’nin yoğunluğu değil.

Ryzen 9 3950x Beklenen Frekanslara Ulaşamadığı İçin Ertelendi; AMD Dizayn Üzerinde Değişiklikler Yapıyor.

Digitimes’ın haberine göre, AMD’nin Ryzen 9 3950X’i geciktirmesinin asıl sebebinin yetersiz saat hızlarından kaynaklandığı belirtiliyor. 3. Nesil Ryzen işlemciler hem satış hem de ortaya koydukları ham işlem gücü bakımından, kuşkusuz muazzam bir performans sergiliyorlar. Ancak lansmandan hemen sonra AMD’nin başı, Ryzen 3000 işlemci ailesinin vadedilen boost frekanslarına ulaşamadıkları şikayetleri ile bir hayli ağrımıştı.

Ryzen 9 3950x Ertelendi

AMD bu sorunu, yayınladığı bir Bios güncellemesi ile kısmen çözmüştü. Ancak Ryzen 9 3950x’in iddialı 4.7Ghz boost frekansına ulaşılabilmesi için bios güncellemesinden başka geliştirmeler yapılması gerektiği anlaşılmış olacak ki firma çareyi çıkış tarihini Kasım ayına ertelemekte bulmuş.

Digitimes’ın sektörün içinden bir kaynağa dayandırdığı iddiasına göre; AMD 16 çekirdekli 3950x işlemci örneklerini anakart üreticilerine göndermiş. Ancak çoğu anakart üreticisi, Ryzen 9 3950X ile yaptıkları testlerde stabil saat hızlarını yakalayamamış görünüyor.

3,5 GHz’lik bir baz frekansa sahip olan 16 çekirdek ve 32 işlem birimli Ryzen 9 3950x, vadettiği 4,7 GHz’lik tek çekirdekte boost frekansı ile Ryzen 3000 işlemci ailesinin en yüksek boost frekansına sahip üyesi ünvanını taşıyor. İşlemci, 72 MB toplam önbellek ve tıpkı diğer Ryzen 9 işlemciler gibi, 105W’lık bir TDP’ye sahip olacak.

AMD’nin gerçekten de vadettiği saat hızına ulaşıp ulaşamayacağını ya da yukarıda listelediğimiz, E3 2019’daki sunumda belirtilen özelliklere sadık kalınıp kalınamayacağını, Kasım ayında hep birlikte göreceğiz.

AMD’nin sorunlu bir ürünü sorumsuzca piyasaya sürmek yerine, 2 ay erteleyip daha elle tutulur bir şekilde piyasaya sürme kararını doğru bulduğumu belirtmeden edemeyeceğim. İşlemciyi bekleyen donanım severler bu süre zarfında, Intel’in Ekim ayında tanıtacağı ve fiyat performsnta oldukça iddialı olduğunu belirttiği Cascade Lake-X ailesini de görmüş olacaklar.

Siz Ryzen 3000 ailesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bugün yeni bir işlemci alıyor olsanız tercihinizi AMD’den yana mı Intel yana mı kullanırdınız? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

SourceWccftech
Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen