Haber PC Donanım İddia: Ryzen 4000 Ailesi %17 Performans Artışı İle Gelebilir

İddia: Ryzen 4000 Ailesi %17 Performans Artışı İle Gelebilir

-

AMD’nin önümüzdeki sene 3. çeyrekte piyasaya sürmeye hazırlandığı Ryzen 4000 serisi işlemcileri, daha fazla performans sunmak için derinlemesine revize edilmiş olan Zen 3 mirasisine dayanacak.

Geçtiğimiz ay AMD’nin, Zen 3 mimarisinde gerçekleştirdiği değişikliklerle birlikte yeni bir mimariden beklenebilecek seviyede performans artışı sunacağını sizlerle paylaşmıştık. Yarı iletken devinin Zen 2 mimarisine dayanan Ryzen 3000 ailesi işlemcilerinin piyasaya sürülmesiyle elde edilen yaklaşık% 15’lik artışını söz verdiği gibi bu jenerasyonda da kullanıcılara sunacak gibi görünüyor.

İddia: Ryzen 4000 Ailesi %17 Performans Artışı İle Gelebilir

TPU’nun birden fazla kaynağa dayandırdığı habere göre; AMD’nin sunması beklenen %17’lik performans artışının, yeni Zen 3 mimarisinde yapılan değişikliklerin hem IPC hem de frekans bağlamında ortaya koyulan geliştirmelerden elde edileceği belirtiliyor. Ryzen 4000 ailesi işlemcilerin üretiminde kullanılması planlanan 7nm EUV lithografisinin firmaya sunacağı %20lik transistör yoğunluğunu artırma bütçesini performans artışından ziyade önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi rakibi intel’in uzun süredir işlemcilerinde sunduğu AVX-512 ve Yapay zeka özellik setlerine ayırma ihtimali hala mevcut gibi görünüyor.

Son olarak ilgili kaynaklar Zen 3’ün mimarisinin Kayan Nokta Birimlerinde (FPU) bazında Zen 2’ye kıyasla % 50’ye varan bir performans artış olduğunu iddia ederken, tamsayı işlemlerinde ise % 10-12’lik bir artış sunacağı iddia ediliyor. Çekirdek sayısında herhangi bir artış beklemediğimiz Ryzen 4000 ailesi, hali hazırda kullanıcılara sunulan 16 çekirdek 32 işlem birimine vadedilen %17lik performans artışı da eklendiğinde, son kullanıcı bazında ihtiyaçları fazlasıyla karşılayabilecek bir işlemci ortaya çıkacak gibi görünüyor. Dolayısıyla son 3 yıldır sürekli katlanan çekirdek sayısının bir müddet sabit kalması tepki çekmeyecektir diye düşünmekteyiz.

İddia: RX 5600 XT Vega 56 Performansı Sunacak!

Siz AMD’nin Zen 3 mimarisine dayanan Ryzen 4000 ailesi işlemcileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce AMD iddia edilen performans artışlarını masaya koyabilecek mi? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen