Haber PC Donanım Intel'den Stok Sorununa Bir Garip Çözüm

Intel’den Stok Sorununa Bir Garip Çözüm

-

Intel geçtiğimiz 18 aydır boğuştuğu Stok sorununa, Haswell döneminden kalma Pentium G3420 işlemcisi ile çözüm üretme planları yapıyor.

14nm üretim sürecinde çok ciddi stok sorunlarıyla boğuşan Intel, AMD’nin hem fiyat hem de performans tarafında kurduğu baskıyla birlikte yakın zamanda Haswell tabablı Pentium G3420 işlemcisini yeniden piyasaya sürmeyi planlıyor. 2015 yılında üretimi durdurulan işlemcinin yeniden piyasaya sürülmesiyle, sistem entegratörlerinin “bütçe dostu” hazır bilgisayarlarında yer almak isteyen teknoloji devinin bu adımı bir hayli konuşulacak gibi görünüyor.

Teknoloji devi yayınladığı bir bildirim ile ilk olarak 2013 yılının 3. çeyreğinde piyasaya sürdüğü Haswell tabanlı Intel Pentium G3420’nin üretimine yeniden başlandığını açıkladı. Yapılan bildirimde, işlemci 2020 Mayıs’a kadar siparişe açık olacak. Nihai sevkiyatların ise Aralık ayında bitmesi bekleniyor. 22nm litografisi ile üretilecek olan işlemcinin 3.2GHz hızında 2 adet Haswell çekirdeği ile birlikte geleceğini ve hyper-threading teknolojisini desteklemeyeceğini dolayısıyla sadece 2 adet işlem birimi bulunduğunu da belirtelim.

Intel'den Stok Sorununa Bir Garip Çözüm

AMD’nin daha yüksek IPC değerine, daha yüksek saat hızı, daha iyi entegre grafik gibi özellere sahip olan Athlon 3000G işlemcisinin 49$ gibi fiyat etiketine sahip olduğu ve çarpan kilidinin bulunmadığı yani hız aşırtmaya müsait olduğu da göz önüne alındığında Intel’in bu planının en azından fiyat/performans arayan son kullanıcı tarafında çok fazla başarılı olamayacağı aşikar.

HP Üst Düzey Yöneticisi: Intel Stok Sorunu Yakın Zamanda Bitmeyecek!

Ancak sistem entegratörleri bu işlemcilerle kurdukları sistemleri, sadece ofis uygulamaları veya ödev vb. işlerini gibi çok büyük işlem gücüne ihtiyaç duyulmayan hafif görevleri yerine getirebilecek uygun fiyatlı bilgsayar arayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabileceklerini söyleyebiliriz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen