Haber PC Donanım HP Üst Düzey Yöneticisi: Intel Stok Sorunu Yakın Zamanda...

HP Üst Düzey Yöneticisi: Intel Stok Sorunu Yakın Zamanda Bitmeyecek!

-

Intel tarafından yapılan son açıklamalara göre, 14nm CPU stok sorununun, bu çeyreğin sonunda bitmesi gerekiyordu. 14nm işlemcilerdeki bitmek bilmeyen stok kıtlığı hakkında Intel tarafından herhangi bir açıklama gelmezken, PC OEM ortakları sorunun en az 1 ya da 2 çeyrek daha devam etmesini beklediklerini belirtiyorlar.

Intel Stok Problemi Yakın Zamanda Çözülecek Gibi Görünmüyor…

Intel CPU kıtlığının yaz sonunda bittiği belirtiliyordu, ancak alınan önlemlerin yetersiz kaldığı görünüyor. Öyle ki HP’nin Kişisel Sistemler Başkanı Alex Cho, verdiği bir röportajda, “Intel stok probleminin sadece işlemcilerle sınırlı olmadığını ve bütün ürünleri kapsayan bir sıkıntı yaşandığını” belirtti.

Intel Stok Problemi Yakın Zamanda Çözülecek Gibi Görünmüyor...
Intel Stok Problemi Yakın Zamanda Çözülecek Gibi Görünmüyor…

Intel konu ile ilgili sessizliğini korumaya devam ederken, Canalys CEO’su Steve Brazier gibi dış kaynaklardan, konu ile ilgili hiç de iç açıcı olmayan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Brazier; “Intel stok probleminin sebebi mimari kaynaklı ise, stok sorununun çözüme kavuşacağı bir tarih belirtmek çok da mümkün olmayacaktır. Ancak sorun sadece üretim sorunlarından kaynaklanıyorsa, bugün yarın çözüme kavuşacaktır. Ancak Intel tarafından konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmaması sorunun yakın zamanda çözülmeyeceğine işaret” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İddia: Intel Core i3 10100 İşlemciler Hyper-Threading Destekleyecek!

Tedarik zinciri kaynakları ise; Intel fabrikalarının çoğunun 14nm işlemci üretimini bıraktığını ve bunun yerine sunucular ve bulut bilişim şirketlerine daha üstün Xeon yongaları tedarik edebilmek için 10nm ve 7nm’e odaklandığını söylüyor. Intel’in bu yol haritasının da sıkıntının devam etmesine açık bir şekilde katkıda bulunduğu aşikar.

Intel stok sorunu AMD’nin yüzünü güldürmeye devam edecek gibi görünüyor. Zira Intel tarafında hem 14 nm hem de 10nm üretim teknolojilerinde devam eden sıkıntılar sebebiyle, AMD hem pc hem de server eko sistemindeki pazar payını artırmaya devam edebilecek.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen