Haber Facebook'a Rekor Ceza; 5 Milyar $

Facebook’a Rekor Ceza; 5 Milyar $

-

Sosyal Medya devinin uzun süredir tartışma konusu olan “Kişisel bilgilerin ihlali” sebebiyle çok büyük cezalar ile karşı karşıya olduğu ve şirketin geçtiğimiz aylarda bu cezalara karşı maddi önlemler aldığı biliniyordu. Beklenenen oldu Facebook’a rekor ceza geldi!

Geçtiğimiz aylarda podcastlerimizde Federal Ticaret Komisyonu’nun(FTC) Facebook’a rekor ceza hazırlığında olduğuna değinmiştik. Komisyon, kullanıcıların kişisel verilerini ihlal etmesi nedeniyle Sosyal Medya devi aleyhine 5 milyar Abd Doları ceza kararı verdi.

Facebook’a rekor ceza olarak manşet attığımız bu ceza, sosyal medya devinin beklediğinden bir miktar daha fazla olsa da, bir çok hukukçu, siyasetçi ve eleştirmen cezayı yeterli bulmamış gibi görünüyor.

FTC, Cambridge Analitika skandalı geçen yıl patlak verdikten sonra gizlilik ihlalleri sebebiyle Facebook hakkında soruşturma başlattı. Komisyon 87 milyon kişinin verilerinin siyasi amaçlarla alınıp kullanıldığını tespit etti ve bu noktada kullanıcıların gizliliği çok çetin tartışmalara konu olmaya başladı. Sonrasında, sosyal medya devinin kullanıcılara açıklanmayan şekilde veri sattığı tespit edilmesiyle birlikte Facebook ek bir incelemeye daha girmiş oldu.

Facebook'a Rekor Ceza

Facebook yasal ücretler için 3 milyar dolar karşılık ayırmıştı. Verilen bu cezayüzeyde çok büyük görünse de, sosyal medya devi aylardır 3 ila 5 milyar dolar para cezası beklediğini söylüyordu. FTC‘nin şimdiye kadarki en büyük para cezası, 2012’de Google’a karşı 22.5 milyon dolardı. Parasal değer açısından FTC için büyük bir adım çünkü eğer aynı ihlaller Avrupa Birliği yasaları çiğnenerek yapılsaydı Facebook’un alacağı cezanın çok daha büyük olacağı ifade ediliyor.

Ek olarak, FTC, Zuckerberg’i Facebook’un çeşitli veri yanlış kullanımlarıyla ilgili bir dizi konudan şahsen sorumlu tutma yetkisine sahipti ancak bugün verilen karar neticesinde Zuckerberg kişisel sonuçlarla karşılaşmayacak ve çoğu otorite verilen kararda en çok bu konuyla ilgilenecek gibi görünüyor.

Genel olarak, FTC’nin Facebook’u oldukça hafif bir cezaya çarptırdığı görüşü hakim. Komisyon, Facebook’un kuruluşundan bu yana şahsi yönlendirmelerini oldukça sıkı takip etmesine rağmen Kurucu ve CEO Mark Zuckerberg‘i şahsen sorumlu tutmamaya karar verdi.

Komisyonun Facebookun bileğe hafif bir tokat attığına dair en büyük kanıt ise hisse senedi fiyatları olarak gösterilebilir. Öyle ki “5 milyar dolarlık” bir para cezasına rağmen, hisse senetleri günü yüzde 2 yükselişle kapattı. Yatırımcılar cezanın çok daha fazla olma ihtimalinden korkuyorlardı ancak ortaya çıkan tabloda ilgili para cezasının çoktan fiyatlanmış olduğu ortaya çıkıyor.

Kaynak(ingilizce): Facebook’a Rekor Ceza

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen