Öne Çıkan Intel 10. Nesil İşlemci Ailesi Comet Lake-S Sızdı

Intel 10. Nesil İşlemci Ailesi Comet Lake-S Sızdı

-

Intel 10. Nesil Comet Lake-S serisi masaüstü işlemcileri ve bu seriyi destekleyecek olan 400 serisi platform hakkında yeni bilgiler sızmaya başladı.

Wccftech‘in haberine göre Intel 10. Nesil Comet Lake-S serisi masaüstü işlemcileriyle ilgili yeni bilgiler XFastest’te sızdı. Önceki sızıntılara kıyasla bu kaynağın yayınladığı veriler daha güvenilir görünüyor. Intel’in 10. Nesil işlemcilerini destekleyecek olan 400 serisi platform hakkında da birkaç yeni ayrıntı ortaya koyuyor.

Intel 10. Nesil “Comet Lake-S” Masaüstü İşlemcileri LGA 1200 soketini kullanacak, 125 Watt tdp’ye sahip olacak olan 10 çekirdekli işlemcinin 2020 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Intel 10. Nesil ailesi ile ilgili detaylar çoğunlukla platformun kendisiyle ilgili, ancak gösterilen iki masaüstü yol haritası da var. İlk masaüstü ürün yol haritası, Intel’in bir sonraki büyük güncellemesinin, LGA 2066 soketinde (X299) 18 çekirdekğe (165W TDP) sahip Cascade Lake-X işlemcileri olacağını gösteriyor.

Intel’in Glacier Falls platformu, X299 kod adıyla gösterilen Basin Falls’un yerini alacak, ancak yeni anakartların yonga seti bağlamında çok büyük değişiklikler olmadığından platformun değişmeyeceği doğrulandı.

Intel 10. Nesil Comet Lake S Alttab

Birkaç kart üreticisinin, LGA 2066’nın üzerine X499 etiketleri yapıştırması kullanıcılar arasında yonga seti değişikliği beklentisine yol açmıştı. Ancak bunların anakart firmalarının, Intel’in olası bir değişiklik yapmasına karşın hazırlamış oldukları pazarlama çalışmaları olduğu ortaya çıktı.

Intel 10. Nesil Comet Lake S Alttab

Intel, LGA 3647 soketi için premium A serisi işlemcileri için yeni bir şey planlıyor gibi görünmüyor ve Xeon W-3175X’i kullanmaya devam edecek. Ana akım, 14nm ++ üretim teknolojisine dayanan Comet Lake-S, maksimum 10 çekirdeğe ve 125Watt’a kadar bir TDP değerine sahip olan 10. Nesil ailesi 2020 yılında 9. Nesil işlemcileri Coffee Lake-Refresh ailesinin yerini alacak, dolayısıyla çok büyük heyecan yaratacak bir lansman olmayacak.

Intel 10. Nesil platformundan bahsedecek olursak, ana akım platformu malesef yeni 400 serisi çip setten gücünü alacak, böylece 10. Nesil serisi için Z470 veya Z490 vb. adlandırmaya sahip anakartlar görmemiz mümkün. Malesef diyoruz çünkü aşağı yukarı aynı işlemciler için Intel’in sürekli anakart değiştirmesi son kullanıcı tarfında uzun zamandır huzursuzluk yaratmakta. AMD’nin 3. jenerasyondur AM4 serisi anakartları kullandığı göz önüne alındığında kullanıcıların oldukça haklı olduğunu inkar etmek pek de mümkün değil.

400 serisi çipsetli anakartlarda yeni bir LGA 1200 adlı yeni soketi görüyor olacağız. Platform 125W, 65W ve 35W gibi çeşitli işlemcileri destekleyecek. Üretim teknolojisi ve mimarinin önceki seri ile hemen hemen aynı olması sebebiyle Intel, en iyi performans ve saat kararlılığı için TDP’yi 95W’dan 125Watt’a çekirdek sayısını ise 8’den 10’a çıkarıyor.

Intel 10. Nesil Comet Lake S Alttab

Platformdaki büyük değişiklik ise PCIe şeritlerindeki artış olacak gibi görünüyor. Intel, henüz AMD gibi PCIe Gen 4’e geçiş yapmıyor, ancak AMD’nin Ryzen 3000 / X570 platformuna kıyasla daha fazla PCIe hattı sunmayı planlıyorlar. Platform 30’u yonga seti tarafından sağlanacak toplam 46 PCIe hattı sunacak gibi görünüyor. Bu, CPU’ların hala 16 PCIe şeridine sahip olacağı, ancak PCH’in hat sayısının artacağı anlamına geliyor.

Bu hatların 24 tanesinin PCIe 3.0 desteği olacağı gerisinin ise Giriş/Çıkış birimleri tarafından kullanılacağı belirtiliyor. Ayrıca LGA 1200 platformunda Intel’in Optane hafızası desteği de var. DDR4-2666 uyumluluğun korunacağını öne süren platform diyagramını yukarıda görebilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen