Haber Enes Batur - JT Kavgası Büyüyor

Enes Batur – JT Kavgası Büyüyor

-

Enes Batur’u İçerik Kopyalamakla Suçlayan JT Adlı Youtube Kanalı, Videolarının Kaldırılması Üzerine Ünlü Youtuber’ı İfşa Ettiği Bir Video Daha Yayımladı

Ne olmuştu?: Geçtiğimiz günlerde JT adlı Youtube kanalı Enes Batur’un PewDiePie, MrBeast, Logan Paul gibi oldukça yüksek izlenmeye sahip olan kanallardan içerik “kopyaladığını”söylemiş ve Batur’u ifşa etmişti. Pewdiepie Subreditine düşen “taklit” Minecraft thumbnaili Pewdiepie hayranlarını oldukça öfkelendirmiş ve ilgili videonun hacklenmesine kadar gitmişti.

JT’nin videosunun gündeme bomba gibi düşmesiyle Sosyal medya’da ünlü Youtuber hakkında olumsuz yorumlar ve “#HırsızEnesBatur” trendi oluşmuştu. Tepkiler üzerine Enes Batur Instagram üzerinden yaptığı açıklamada “Herkes birbirini kopyalıyor ama bir tek benim başım belaya giriyor” sözleriyle kendini savundu. Daha sonra Ünlü Youtuber iddialara göre kendisini eleştiren bütün video sahiplerine, ihlal olsun olmasın Telif İhlali İhtarı göndererek birçok kanaldan eleştiri içeren videoların kaldırılmasına sebep olmuş.

  • Enes Batur JT Pewdiepie Kopya İçerik
  • Enes Batur JT Pewdiepie Kopya İçerik

JT, Batur hakkında yaptığı ve herhangi bir Telif Hakkı İhlali bulunmadığını söylediği videolarının kaldırılmasına oldukça sinirlenmiş ve konuyu Youtube’a iletmiş. Ancak büyük balığın küçük balığı yutmasına engel olamayan JT’nin eleştiri videoları ihlal sebebiyle yayından kaldırılmıştı. Ancak son videodan sonra ihlal kararı kaldırılmış ve video kanala geri dönmüş gibi görünüyor.

Bunun üzerine JT yayımladığı yeni video’da Enes Batur’un “Telif Hakkı İhlali İhtar” sistemini kötüye kullanarak hem kendi videolarını, hem de büyük küçük diğer içerik üreticilerinin videolarını yayından kaldırtarak Youtube’un en ciddiye aldığı politika ihlallerden birini Enes Batur’un kendisinin işlediğinin altını çizdi. Buna ek olarak Youtube’un politikası gereği bu ihlalin cezasının kanal kapatma olduğunu da ekleyen JT, Youtube yetkililerinden Enes Batur’un kanalının açılmamak üzere kapatılmasını istedi.

JT’nin videosuna bakıldığında, Batur özellikle son zamanlarda yayımladığı içeriklerin birçoğunda “Esinlenme” sınırının bir hayli ötesine geçecek seviyede içerikler üretmiş görünüyor. Pek tabi ki kanalına yükleyeceği videoları bize danışmak zorunda değil ancak Youtube platformundaki Telif Hakkı İhlali sisteminin kötüye kullanılmasının bir sonucu olacağını kendine hatırlatmak isteriz.

Nihayetinde kendisi başkalarının içeriklerini kullandığında, bu hareketin geri tepebileceği ve eleştrilere maruz kalabileceği ihtimalini de göz önüne almış olmalıydı diye düşünüyoruz..

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen