Haber PC Donanım AMD EPYC Rome ile Güç Gösterisi Yapmaya Devam Ediyor

AMD EPYC Rome ile Güç Gösterisi Yapmaya Devam Ediyor

-

AMD EPYC Rome ile Dünyanın İlk Gerçek Zamanlı 8K HEVC Kodlamasını Yaptı

Beamr Imaging, AMD‘nin Rome mimarisine dayanan 64 çekirdek ve 128 işlem birimine sahip olan amiral gemisi sunucu işlemcisi EPYC 7742‘yi kullanarak, dünyanın ilk gerçek zamanlı 8K HEVC kodlamasını gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

AMD‘nin Ryzen 3000 serisi işlemcilerinde de kullandığı 7nm üretim teknolojisi ile üretilen Zen 2 çekirdeklerinden gücünü alan EPYC 7742, gerçek zamanlı olarak 10 bit renk derinliğinde 79 kare/saniye hızında 8K HDR çekimi kodlamayı başardı.

AMD EPYC Rome ile Güç Gösterisi Yapmaya Devam Ediyor

Hem donanım hem de yazılım açısından önemli bir başarı

AMD Epyc 7742 Standart bir genel amaçlı sokete takılabilen, dünyanın ilk 64 çekirdekli x86 işlemcisidir ve Beamr’ın bu 64 çekirdeğin tamamını kullanabilecek şekilde tasarlanmış olduğu söyleniyor. Masaüstü bilgisayarlardan sunuculara kadar, kullanılan işlemcilerin çekirdek sayılarının her geçen gün katlanarak artması, işlemcilerin paralel işlem kabiliyetlerinin sorgulanmasına neden oluyordu. Bu nedenle AMD Epyc 7742’nin tüm potansiyeliyle kullanılabiliyor olması sevindirici bir haber.

AMD EPYC Rome ile Güç Gösterisi Yapmaya Devam Ediyor

8K görüntüleri gerçek zamanlı olarak iyi bir kalite düzeyinde kodlama talebi, 8K ekranların piyasada boy göstermeye başlamasıyla arttı. Bugün çok yaygın olmayan, ancak muhtemelen 4K monitör ve TV’lerde olduğu gibi, zamanla yaygınlaşacaklarını düşünüyoruz. Bu da 8k canlı televizyon yayınlarının yakın gelecekte sunulmaya başlanması anlamına geliyor. Zira AMD ve Beamr’ın Tokyo 2020 Olimpiyatlarının 8k çözünürlükte canlı olarak yayınlanabilmesi adına birlikte çalıştıkları da iddia ediliyor.

AMD EPYC serisi işlemcilerin canlı televizyon yayınlarının yanı sıra, Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video gibi isteğe bağlı premium video akış platformları ve Geforce Now ve Google Stadia gibi bulut oyun akış platformları için de uygun olduğunu belirtiliyor.

Sizce 8K Tv yayınları yakın gelecekte yaygınlaşır mı? 4k yayın yapan televizyon kanalı sayısını yeterli buluyor musunuz? Mevcut internet altyapısıyla isteğe bağlı yayın yapan platformlardan 4k çözünürlükte içerikleri sorunsuzca izleyebiliyor musunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak(İngilizce): TomsHardware

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen