Haber PC Donanım 16" Macbook Pro'ya Güç Veren Radeon Pro'nun Detayları

16″ Macbook Pro’ya Güç Veren Radeon Pro’nun Detayları

-

Apple’ın bugün itibariyle piyasaya sürdüğü 16 Macbook Pro’ya güç veren AMD Radeon Pro 5500m ve 5300m GPU’ları ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Bugün Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ın MacBook Pro’yu tanıtmasının ardından, AMD de yeni 16 inç Macbook Pro‘ya güç veren AMD Radeon Pro 5000m serisi GPU‘ları hakkında açıklamalarda bulundu. Profesyonel kullanıcılar için ilk 7 nm lithografi ile üretilmiş olan ilk harici mobil GPU olma ünvanına sahip olan AMD Radeon Pro 5000m serisi; video düzenleme, 3D içerik oluşturma ve macOS tabanlı oyun geliştirme için çığır açan grafik performansı sunma iddiasıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor.

AMD Radeon Pro 5000M GPU‘lar, üstün performans, ölçeklenebilirlik ve güç verimliliği için AMD’nin sıfırdan tasarladığı RDNA mimarisi üzerine kuruludur. 192 GB /sn’ye kadar bellek bant genişliği, 8 GB’a kadar yüksek hızlı GDDR6 belleklere ek olarak 4.0 TFLOPS’a kadar FP32 tek duyarlıklı kayan nokta(Single precision floating point) performansına sahip. Dolayısıyla günümüzün en iyi profesyonel içerik oluşturma uygulamaları ve yoğun hesaplama gerektiren görüntü işleme iş yükleri için optimize edilmiş ve yeni MacBook Pro’nun 3k çözünürlüğe sahip Retina ekranına güç vermek için yeterince kaslı olduğunu söyleyebiliriz.

Radeon Pro detayları
Görsel Kaynak: TechPowerUp

Radeon Technologies Group şirket başkan yardımcısı ve genel müdürü Scott Herkelman yaptığı açıklamada yeni kartlar için; “Günümüz üst düzey yaratıcıları, yaratıcılıklarını ofisteyken ya da yoldayken teknoloji tarafından kısıtlanmadan ortaya çıkarabilme özgürlüğüne sahip olmak istiyorlar” dedi ve ekledi: “Radeon Pro 5000M serisi GPU’lar, MacBook Pro kullanıcılarının yaratıcılıklarını ortaya çıkarıp, inanılmaz sonuçlar elde edebilmeleri için ihtiyaçları olan işlem gücünü ve görsel kaliteyi sunacak.”

16 İnç Macbook Pro Tanıtıldı. Teknik Özellikleri ve Fiyatı

AMD Radeon Pro 5000M ekran kartları, firmanın Ekim ayında duyurduğu, AMD Radeon RX 5500 serisi ailesinin yanında firmanın gpu ürün gamındaki yerini almış durumda. Oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan AMD Radeon RX 5500m Radeon RX 5300m GPU’larının da yıl sonuna kadar, taşınabilir oyun bilgisayarlarına güç vermesi bekleniyor.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

1 Yorum

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen