Haber 16 İnç Macbook Pro Tanıtıldı. Teknik Özellikleri ve Fiyatı

16 İnç Macbook Pro Tanıtıldı. Teknik Özellikleri ve Fiyatı

-

Sabah her an tanıtılabileceğini belirttiğimiz 16 inç Macbook Pro tanıtıldı ve Apple Store’da yerini aldı. İşte Yeni 16 inç Macbook Pro’nun teknik özellikleri ve fiyatı.

İddialara göre Apple’ın Ekim ayında tanıtmayı planladığı, ancak bir türlü tanıtılmayan 16 inç Macbook Pro’nun sabahki haberimizde her an tanıtılabileceğini belirtmiştik. Apple hayranlarını daha fazla bekletmedi ve 15 inç’lik modelin yerini alacak olan yeni Macbook Pro’yu tanıttı ve websitesi üzerinden satışa sundu. Gelin yeni Macbook Pro’nun teknik özelliklerine ve “cüzdan dostu” fiyatına birlikte bakalım.

Tasarım ve ekran

16 inç MacBook Pro, 3072 x 1920 çözünürlüğe ve 226 PPI piksel yoğunluğuna sahip 16 inç ebatında ve 500 nit parlaklığa ulaşabilen bir Retina ekrana sahip. Aynı zamanda P3 geniş renk gamını da destekleyen bu 16 inçlik Retina ekran birçok kullanıcının alışık olduğu 1080p ekranlardan yaklaşık olarak 3 kat daha fazla piksel yoğunluğuna sahip. Ayrıca, Apple’ın ekran departmanındaki bu genişlemeye rağmen yeni modeli 15 inçlik Macbook Pro ile aynı ebatlarda tutmayı önceki modelin çerçevelerini incelterek başarmış görünüyor.

16 İnç Macbook Pro Tanıtıldı. Teknik Özellikleri ve +18'lik Fiyatı

Yeni klavye

Apple’ın 2016 yılında touch-bar tipi yeni kasaya geçmesiyle kullanıcıların hayatına giren Butterfly anahtarlı klavyeler dünyanın dört bir yanından en fanatik Apple fanlarını dahi kızdırmayı başarmıştı. Apple yapışma vb. sorunlar yaşayan birçok kullanıcıya ücretsiz olarak klavye değişimi sağlamış da olsa tepkileri dindirememişti. Yeni Macbook Pro’da bu sorun kökten çözülmüş görünüyor. Zira Apple yeni modelde daha gelişmiş ve stabil olan ve 1mm’lik anahtar hareketine sahip yeni bir makas mekanizmasına geçmiş görünüyor.

Kısacası, 3 senelik direnişin ardından Apple hayranları ödedikleri paranın karşılığını bu sefer alabilecek ve gerçekten yazma kabiliyeti olan bir klavyeye sahip olabilecekler. Yeni klavye’de fiziksel bir ESC tuşu ve 2015 ve daha önceki serilerdekine benzer T şeklinde konumlandırılmış ok tuşlarının da cihaza geri geldiğini de belirtelim.

Son olarak Touch Bar’ın Touch ID özelliğini de destekleyeceğini ekleyerek cihazın kasasının altında bizleri neler bekliyor gelin birlikte yakından bakalım.

16 İnç Macbook Pro Tanıtıldı. Teknik Özellikleri ve +18'lik Fiyatı

Donanım Özellikleri

Oldukça ince bir form faktörüne sahip olan Yeni 16 inç MacBook Pro Intel’in 9. nesil Core i7 (6 Çekirdek) ve Core i9(8 Çekirdek) işlemcilerden gücünü alacak olan 2 değişik versiyonla gelecek. Bellek departmanında 64GB’a kadar 2666mhz hızında DDR4’a kadar yükseltilebilecek olan dizüstü bilgisayar, kasasının altında 100Wh’lik bir batarya ile birlikte geliyor olacak.

Ekran kartına baktığımızda 4 GB GDDR6 Belleğe sahip AMD Radeon Pro 5300m, 4 GB GDDR6 AMD Radeon Pro 5500M ve 8GB GDDR6 Belleğe Sahip AMD Radeon Pro 5500M ile birlikte satın alınabilecek.

Depolama kısmına baktığımızda baz modelin 512GB bir SSD’yi bünyesinde barındıran yeni Macbook Pro’nun depolama kapasitesini sadece 19.200,00TL’lik cüzi bir fark ile 8TB’a yükseltmek mümkün olacak.

Gelişmiş Termal Tasarım

Apple önceki nesil Macbook Pro kullanıcıların sıkça şikayetçi olduğu termal sorunları çözmek adına 16 inç MacBook Pro’nun soğutucusu üzerinde bir takım değişikliklere gitmiş görünüyor. Zira Cupertino merkezli teknoloji devi yeni nesil Macbook Pro’larda %35 daha büyük bir soğutucuya yer vermiş.

Fiziksel olarak büyütülen soğutma sistemi daha gelişmiş ve büyük fanlar ve daha verimli olarak biçimlendirilen menfezlerle desteklenmiş. Hava akışını artırmak adına Logic board üzerindeki bileşenlerin konumlandırılmasında da değişikliğe giden teknoloji devi tüm bu değişikliklerle birlikte hava akşını %28 oranında artırdığını belitriyor.

Dolayısıyla 16 inç Macbook Pro, işlemci ağırlıklı yoğun görevler esnasında, önceki nesillere kıyasla reklamı yapılan saat hızlarında daha rahat çalışabilecek gibi görünüyor. Apple yeni termal tasarımına oldukça güveniyor gibi görünüyor. Zira yeni Macbook Pro, ihtiyaç duyması halinde termal bütçesini 12W daha yükselterek, 5Ghz gibi iddialı boost frekansına ulaşacak şekilde tasarlanmış.

16 İnç Macbook Pro Tanıtıldı. Teknik Özellikleri ve +18'lik Fiyatı

Fiyatlandırma ve Renk Ayrıntıları

16 inç MacBook Pro’yu bugünden Apple’ın web sitesinden satın almak mümkün. Yeni Macbook Pro’nun 4.5Ghz boost frekansına sahip Intel’in 6 çekirdekli 9. nesil i7 işlemci, 4GB AMD Radeon Pro 5300M, 16GB DDR4 Bellek 512gb SSD depolama özelliklerine sahip olan baz konfigürasyonu ABD’de 2.399$’dan satışa sunulurken ülkemizde aynı konfigürasyona sahip olmak isteyen kullanıcılar 18.299,00TL’yi gözden çıkarmak durumunda kalacaklar.

Aynı şekilde Intel’in 8 Çekirdekli 9. Nesil ve 5.0Ghz boost frekansına sahip işlemci, 4GB AMD Radeon Pro 5500M Ekran kartı, 16GB DDR4 Bellek ve 1TB SSD depolamaya sahip baz konfigürasyonlu versiyonu tercih edecek kullanıcılar ise 21.499,00TL’lik bir hafifleme yaşayacaklar.

Sadece Uzay Grisi ve Gümüş renk seçeneklerı ile sunulan 16 inç Macbook Pro’nun ürün sayfasına tıklayarak özelleştirebilir ve satın alabilirsiniz. Ancak gönderim süresinin 2 ile 3 hafta arasında gösterildiğini hatırlatmak isterim.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen