Haber AMD x470 ve B450 Anakartlardan PCIe 4.0 Desteğini Kaldırıyor

AMD x470 ve B450 Anakartlardan PCIe 4.0 Desteğini Kaldırıyor

-

Asus’un x470 ve B450 Anakartlarda PCIe 4.0 özelliğini aktifleştirmesini hoş karşılamayan AMD anakart üreticilerinin önünü kesmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda ASUS’un bazı x470 ve B450 anakartlarda PCIe 4.0 özelliğini bir bios güncellemesi ile aktif ettiğini ve AMD’nin bu durumdan bir hayli rahatsız olduğunu sizlerle paylaşmıştık.

AMD’nin stabilizasyon sorunlarını işaret ederek, desteğin sona erdirilmesi çağrısı Asus tarafından kabul görmemiş görünüyor. Öyle ki teknoloji devi net bir önlem almayı uygun görmüş. AMD‘nin anakart üreticilerine göndereceği AGESA güncellemesi ile, x570 yonga setini taşımayan anakartlarda PCIe 4.0 uyumluluğunun aktif edilmesi imkanını komple kaldıracak

Eski anakartlarda x570‘in anahtar satış özelliklerinden biri olan, PCI Express 4.0 desteğinin bir kısım anakart üreticileri tarafından verilip, diğer bir kısmı tarafından verilememesi desteği veremeyen ve satışları baltalanan anakart üreticileri tarafından hoş karşılanmamıştı.

AMD PCIe 4.0 destegini kaldiriyor

PCI Express 4.0 desteğini sona erdirecek mikro kodun “AGESA AM4 1.0.0.3 ABB” olarak adlandırılacağı ve bu kod ile yazılan BIOS sürümlerinin, ilgili desteği kaldırdığına dair bilgilendirmeyi yama notlarında yazacağı belirtiliyor. Dolayısıyla hali hazırda PCIe 4.0’ı x470 veya b450 anakartlarda kullanıyorsanız ve bu desteği kaybetmek istemiyorsanız sürümleri güncellerken mikro kod sürüm numarasını kontrol etmenizde fayda var.

Yeni AGESA mikro kod sürümündeki gelen değişiklikler arasında, Ryzen 3000 serisinde Destiny 2 oyununda yaşanan sorunun çözümü de bulunuyor. Sonuç olarak eğer sisteminizde bir stabilizasyon sorunu ile karşılaşmıyorsanız bu bios güncellemesini yüklemek zorunda değilsiniz.

Siz AMD’nin bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak(ingilizce): Techpowerup

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen