Haber Mobil Huawei HarmonyOS İşletim Sistemini Tanıttı!

Huawei HarmonyOS İşletim Sistemini Tanıttı!

-

ABD’nin Huawei’e Uyguladığı Ambargonun Meyvesi Olan HarmonyOS Çin’de Düzenlenen Ulusal Geliştirici Konferansında Tanıtıldı.

Aylarca süren söylenti ve spekülasyonların ardından, Huawei, akıllı cihazlarında potansiyel olarak Androidin yerine kullanabileceği işletim sistemini Çin’de düzenlenen Ulusal Geliştirici Konferansında resmen açıkladı. Etkinlikle ilgili Twitter üzerinden video ve görseller paylaşıldı.

Daha önce Hongmeng olarak bilinen, kendi işletim sistemi için Huawei, haziran ayında ticari marka tescili yaptırmış, ancak işletim sisteminin akıllı telefonlarına yönelik olmadığı açıklamasının ardından çarşı pazar karışmıştı. Bu haftanın başlarında, şirketin kendi işletim sistemini çalıştıran bir akıllı telefonu test ettiği ve konuyla ilgili açıklama yapılacağı haberleri çıkmıştı.

Beklenen açıklama nihayet geldi ve Huawei bünyesinde geliştirdiği HarmonyOS’i bugün itibariyle tanıttı. Açık kaynaklı platform, Google’ın geliştirmekte olduğu Fuchsia işletim sistemi ile benzerlikler taşıyor. Çünkü iki işletim sistemi de tabletler, IoT cihazlar, akıllı saatler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb. birçok cihazda çalışabilecek şekilde tasarlandı.

Huawei HarmonyOS

Huawei IPC(Inter Process Communication-Süreçler Arası İletişim) performansının Fuchsia’nın beş katı olduğunu iddia ettiği HarmonyOS’in bazı özelliklerinden bahsetti. İşletim sisteminin “Gerçek zamanlı yük tahmini ve analizi ile birlikte uygulama eşleştirme ile hassas kaynak planlaması sağlayan deterministik bir gecikme motoru kullandığı” belirtildi.

Ayrıca, işletim sisteminin doğrulanmış bir TEE‘ye (Güvenilir Uygulama Ortamı) sahip olması ve verileri birden fazla akıllı cihaz arasında güvende tutabilmesinin üzerinde özellikle durulduğunun da belirtelim.

HTML5, Linux ve Android için oluşturulmuş uygulamaları destekleyecek olan HarmonyOS’in bu yıl sonuna kadar Akıllı Televizyonlarda kullanılmaya başlanması bekleniyor. Huawei, işletim sisteminin yalnızca Android ekosistemini kullanmasına izin verilmediği durumda akıllı telefonlarında kullanmayı planladığını da duyurdu.

Trump Yönetiminin Huawei’e uygulamayı planladığı ambargonun iptal edilmesi gündemde olmadığı düşünülürse Huawein HarmonyOS’i akıllı cihazlarda yakın zamanda sunmaya başlaması mümkün görünüyor.

Gelecek nesil işletim sistemleri Harmony ve Fucshia hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen