Haber PCI Express 4.0 Eski AM4lerde de Çalışabiliyor!

PCI Express 4.0 Eski AM4lerde de Çalışabiliyor!

-

Asus bütün sırrı bozdu! AMD‘nin x570 Çipsetli anakartları pazarlarken kullandığı en büyük kozu olan PCI Express 4.0 arayüzünün 400 serisi anakartlarda kullanılabileceği ortaya çıktı.

AMD her ne kadar aksini iddia etse de, ASUS 400 serisi yonga setine sahip önceki nesil AM4 anakartlarında PCI Express 4.0 desteğinin, teknik olarak mümkün olduğuna inanıyor. Asus’un yeni yayınladığı BIOS güncellemesi, anakart üzerinde fiziksel olarak olarak işlemciye bağlı olan hatlarının PCI-e 4.0 hızlarında kullanılmasına olanak sağlıyor.

Fiziksel olarak bağlanan hatlar, en hızlı iletişime ihtiyaç duyan PCI-e x16 ekran kartı slotları ve genellikle bir adet de PCIe x4 hızında çalışan M.2 yuvalarından biri oluyor.

AMD eski yonga setlerinde PCI Express 4.0‘ı açıkça engellememiş ancak eski çipsetlerde aktif etmemeleri konusunda anakart üreticilerini uyarmış gibi görünüyor. Çünkü AMD, 500 serisi anakartların PCI Express 4.0 hatlarının sinyal bütünlüğü ve kararlılığı artıran yeni PCB özelliklerine göre üretildiğinin altını ısrarla çiziyor.

PCI Express 4.0

Diğer taraftan ASUS kullanıcıların PCI Express 4.0 isteyip istemediklerine yine kullanıcıların karar vermesi gerektiğini savunuyor. Eğer kullanıcıların olası bir stabilizasyon sorunu yaşamaları halinde, bu özelliği BIOS’tan kolaylıkla PCI Express versiyonunu gen 3.0 ile sınırlamayı seçebilirler.

Asus ayrıca, AMD‘nin 500 serisi yonga seti anakartların, optimum PCIe ve bellek kablolaması için 4 katmana sahip PCB‘ler kullanılmasını öngörüyor ve kendilerinin hali hazırda bir çok üst düzey anakartta 4 katmanlı PCB kullandığını belirtiyor.

Haberin kaynağı olan Mydrivers Asus‘un güncelleme ile PCI-E 4.0 özelliğini x16 slotunda aktive edilebilen anakartlarını da şu şekilde sıralamış;

  • ROG Crosshair VII Hero
  • ROG Crosshair VII Hero (Wi-fi)
  • Rog Strix x470-I Gaming
  • ROG STRIX B450-E GAMING
  • ROG STRIX B450-F GAMING
  • ROG STRIX B450-I GAMING

Dünyanın ilk 7nm ve PCI-E 4.0 arayüzüyle çalışan Radeon RX 5700 xt ve RX 5700 testlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Siz Asus’un bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmında biz paylaşmayı unutmayın.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen