Haber Samsung 12Gb LPDDR5 Mobil Bellek Üretimine Başladı

Samsung 12Gb LPDDR5 Mobil Bellek Üretimine Başladı

-

Gelişmiş bellek teknolojisinde dünya lideri olan Samsung Electronics, gelecekteki akıllı telefonlarda 5G ve AI özelliklerini etkinleştirmek için optimize edilmiş, endüstrinin ilk 12-gigabit (Gb) LPDDR5 mobil DRAM’ini seri üretmeye başladığını duyurdu.

Yeni mobil bellek, firmanın 12 GB LPDDR4X’in seri üretimine başladığının açıklanmasdan yalnızca beş ay sonra geliyor. Bu da Samsung‘un birinci sınıf bellek serisini güçlendirme konusundaki ciddiyetini bir göstergesi sayılabilir.

Samsung ayrıca, akıllı telefon endüstrisinde artan performans ve kapasite talebine paralel olarak bu ayın sonuna kadar her biri 8 adet 12 gigabitlik(Gb) paket barındıran 12-Gigabyte(GB) LPDDR5 belleklerin seri üretimine başlıyor.

Samsung Electronics DRAM Ürün ve Teknolojisi Başkan Yardımcısı Jung-bae Lee, “Samsung’un yeni ikinci nesil 10-nanometre (nm) üretim teknolojisine dayanan 12 Gb LPDDR5‘in seri üretimi ile müşterilerimizin dünya çapında lansman yapacakları 5G amiral gemisi akıllı telefonlarına güç vermekten heyecan duyuyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Lpddr5_Alttab.net

Jung-bae Lee, ayrıca “Samsung’un daha yüksek performans ve daha yüksek kapasite sunan yeni nesil mobil bellek teknolojilerini hızla sunmaya devam etmekte kararlı olduklarını ve bellek pazarındaki büyümeyi agresif bir şekilde teşvik ettiklerini” de belirtti.

Endüstri lideri hız ve güç verimliliği sayesinde, Samsung’un yeni mobil belleklerinin, yeni nesil amiral gemisi akıllı telefonların pil ömrünü uzatırken, ultra yüksek çözünürlüklü video kaydı ve makine öğrenimi gibi 5G ve AI yeteneklerinden tam olarak faydalanmasına olanak tanıyacak.

Saniyede 5.500 megabit (Mb/s) veri hızında, 12 Gb LPDDR5, günümüzün en gelişmiş akıllı telefonlarında bulunan önceki mobil bellek olan LPDDR4X‘ten yaklaşık olarak 1.3 kat daha hızlı. 12 GB‘lık bir paket baz alındığında, LPDDR5 yalnızca 44 GB’lık bir veriyi veya yaklaşık 12 full HD (3,7 GB boyutunda) filmi sadece 1 saniyede aktarabiliyor.

Yeni devre tasarımı sayesinde çok daha yüksek saat hızlarına ulaşabilen yeni bellek yongası, selefine göre daha stabil çalışırken aynı zamanda %30 daha az enerji tüketiyor.

Kaynak: TechpowerUP

Samsung ile ilgili daha fazla içeriğe buradan ulaşabilirsiniz

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen