Haber Ram Fiyatlarında 2019 Sonuna Kadar Büyük Düşüş Beklentisi

Ram Fiyatlarında 2019 Sonuna Kadar Büyük Düşüş Beklentisi

-

Geçtiğimiz sene astronomik seviyelere ulaşan Ram fiyatları, bu sene nispeten daha uygun seviyelere geriledi.

Fiyatların absürd seviyelere ulaştığı dönemde donanım severler, Amazon, Newegg vdahi 16GB‘lık bir DDR4 kiti için 160 dolara kadar ulaşabiliyordu fiyatlar. Ancak gerileyen fiyat seviyelerinde aynı kiti Amazon‘da yaklaşık 73$‘a bulabilmek mümkün.

Aynı kit için karşılaştırma yapıldığında Ram fiyatlarındaki bu düşüş göze çok hoş geliyor, ancak oldukça güvenilir bir araştırma firması olan Gartner‘ın yakın tarihli bir raporuna göre çok daha düşük fiyatları görme ihtimalimiz yüksek.

Analist, DRAM pazarındaki “talebe bağlı aşırı arz” ın, 2019 yılı içinde Ram fiyatlarının yüzde 42‘ye varan oranlarda düşmesine neden olabileceğini söyledi. Bu düşüşün de oldukça uzun sürmesi bekleniyor. Gartner stoktaki fazla belleklerin 2020 yılının ikinci çeyreğine kadar tükenmeyebileceğinin de altını çiziyor. PC endüstrisinin bir çok fiyat dalgalanması gördüğü dikkate alındığında, bu tarzda bir düşüşün kimseyi şaşırtmayacağı aşikar.

Ram fiyatlarında büyük düşüş beklentisi

… DRAM pazarında “talebe dayalı bir fazlalık”, bellek fiyatlarının 2019’da yüzde 42,1 oranında düşmesine neden olabilir.

Her halükarda, Gartner dünya çapındaki yarı iletken gelirinin bu yıl 475 milyar dolardan (2018 rakam) 429 milyar dolara düşeceğini ve bunun da kabaca yüzde 9,6 oranında azaldığını belirtti. Araştırma firması bu potansiyel düşüşü, ABD ile Çin arasında sürmekte olan ticaret savaşına, bellek ve diğer yonga türleri için “zayıf bir fiyatlandırma ortamı” nın yanı sıra akıllı telefon, sunucu ve bilgisayar satışlarındaki azalmaya bağlıyor.

Her ne kadar heyecan verici bir haber olsa da, nihayetinde bu sadece bir piyasa analiz raporu. Bu tarz raporların iddia ettikleri sonuçlar genellikle doğru çıksa da zaman zaman yanıldıkları da olmaktadır. Dolayısıyla gelecekteki olası piyasa değişikliklerinin garantisi olmadıklarını belirtmek isteriz.

Yine de, düşük fiyatlar her zaman tüketicinin işine geldiği için biz de önümüzdeki günlerde Gartner’ın analizinin gerçekleşerek Ram fiyatlarının düşeceğini umuyoruz.

Kaynak(İngilizce): Techspot

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen