Haber Nvidia Apollo 11'in Ay'a İnişini Yeniden Canlandırdı

Nvidia Apollo 11’in Ay’a İnişini Yeniden Canlandırdı

-

Nvidia Apollo 11’in Ay’a inişinin 50. yıl dönümünü, gerçek zamanlı ışın izleme(Ray Tracing) özelliğini kullananan bir demo yayınlayarak kutladı.

İnteraktif olan demo, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin‘in ilk inişinde olduğu gibi ayın gerçek zamanlı olarak keşfedilmesini sağlıyor. Nvidia Apollo 11 demosunun daha önceki grafik teknolojilerini kullanarak yapılabilmesinin mümkün olduğunu ancak, “Filmlerde seviyede gerçeklik sunan özel efektlerin tek bir sahnesi için render farmlarının saatlerce hatta günlerce çalışantığını” belirtti. Firma gerçek zamanlı ışın izleme(Real Time Ray Tracing) teknolojisi sayesinde, benzer görüntü kalitesine gerçek zamanlı olarak ulaşabildiklerinin de altını çizdi.

Nvidia içinde Buzz Aldrin’in de yer aldığı bu tanitim videosunu yayınladı.

Yayınlanan bu demo, son anda popüler bir arama teriminin kutlandığı anın bir kutlaması gibi görünse de Nvidia’nın ekibi aslında beş yıl önce proje üzerinde çalışmaya başladı. Nvidia’ya göre, o zamanlar demo’nun yaratıcıları “NASA Apollo 11 iniş görüntüsünü anlamak için ellerinden gelen her ayrıntıyı toplayıp incelediler” çünkü sahne hakkında ne kadar çok şey bilirlerse, gerçek deneyimi o kadar iyi sunabileceklerdi.

Nvidia Apollo 11 moon landing alttab

Nvidia, demoyuEn büyük kahramanlarımızın evlerinden çok uzakta yaşadıkları bu maceraya sanki onların yanındaymışız gibi şahit olabileceğiniz yeni bir dünyaolarak nitelendirdi. Bu nedenle Nvidia Apollo 11 demosu gerçek zamanlı ışın izlemeye odaklanmanın(Real Time Ray Tracing) çoğu zaman sadece oyunları nasıl etkileyebileceği konuşuluyorken aslında başka amaçlar için de kullanılabileceğinin harika bir örneği olarak gösterebiliriz.

  • Nvidia’nın Ray Tracing teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Sizce yeteri kadar RT destekli oyun mevcut mu?
  • Ray Tracing ekran kartı alımınızda etkili bir faktör müdür?

Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Demo ile ilgili daha fazla bilgiye buradan, bilgisayar donanımları ile ilgili daha fazla içeriğe ise buradan ulaşabilirsiniz.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen