Haber Microsoft Windows 10X İşletim Sistemi Tanıtıldı

Microsoft Windows 10X İşletim Sistemi Tanıtıldı

-

Yazılım ve teknoloji devi Microsoft Windows 10X işletim sistemini duyurdu. Yeni işletim sistemi neler sunuyor gelin yakından bakalım. 

Microsoft gerçekleştirdiği Surface etkinliği kapsamında yeni Windows 10X işletim sistemini duyurdu. Windows 10 işletim sisteminin yerini almayacak olan 10X işlerim sisteminin tüm detayları belli oldu.  Microsoft’un çift ekranlı bilgisayarlarda ve hibrit cihazlarda kullanılacak olan yeni işletim sistemi cihazların çok daha verimli çalışmasını sağlıyor. 

10X işletim sistemi çift cihazlı ekranlı cihazları hedeflediği için işletim sisteminde ikili uygulamalar çok rahat bir şekilde çalışabiliyor. Office uygulamaları başta olmak üzere pek çok uygulama yeni işletim sistemine uyumluluk sağlayacak. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda kullanılmayacak olan Windows 10X işletim sisteminin özel bir başlangıç ekranı bulunuyor. Kullanıcılar bu ekranda dosyalarını görebiliyor ve Windows logosu ile ana ekranlarına geri dönüş yapabiliyor. 

Microsoft Windows 10X İşletim Sistemi Tanıtıldı

Windows 10X Sistemini Kullanan İlk Cihaz Surface Neo Oldu

Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 10X işletim sistemiyle çalışan ilk cihaz Surface Neo oldu. İki menteşeli bir cihaz olan Surface Neo, 9 inç büyüklüğünde iki ekranla birlikte geliyor. Surface Pen desteği sunan cihaz gücünü Intel işlemcisinden alıyor. Kullanıcıların ikinci ekranı dilerlerse klavye olarak kullanabileceği dilerse de ek bir klavye takabileceği cihaz Microsoft için yeni bir dönemin başlangıcı oluyor. Microsoft tarafından yapılan açıklama ile birlikte yeni işletim sistemi Lenovo, HP, Asus ve Dell gibi üreticilerin cihazlarında da kullanılacak. 

Burak Köse
nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını paylaşıyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen