Haber AMD Bulldozer Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek

AMD Bulldozer Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek

-

AMD Bulldozer mağdurlarının açtığı davayı kaybetti. Dava ne hakkındaydı? AMD Ne kadar ceza ödeyecek?

AMD Bulldozer mimarisine dayanan “sekiz çekirdekli” FX serisi işlemcilerin, çekirdek sayılarının yanlış pazarlanması iddiasıyla aleyhine açılan Kollektif Davada(Class Action Lawsuit) bir anlaşmaya vardı.

AMD Bulldozer Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek Dava
Amd Bulldozer Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek

Çip devi, işlemcilerini “ilk gerçek 8 çekirdekli masaüstü işlemcisi” olarak pazarlamış ve bunu gerekçe göstererek daha yüksek fiyatlar talep etmişti. Ancak AMD müşterilerinin önemli bir kısmı, Bulldozer mimarili çiplerin sekiz adet tamamen bağımsız ve tam donanımlı işlem birimi yerine her biri içinde bulunduğu kümedeki kaynakları paylaşan dört Buldozer modülü olduğunu görünce oldukça şaşırmıştı.

AMD’ye göre, dört modül çarpı iki CPU çekirdeği sekiz CPU çekirdeğine denk geliyor. Ancak dava açan öfkeli tüketicilere göre, modüller ön uç devreleri ve bu daha da önemlisi tek bir kayan nokta birimi (FPU) dahil olmak üzere kaynakları paylaşan Bulldozer moldülleri gerçek bir tekil “çekirdek” değil.

AMD Bulldozer Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek Dava
Amd Bulldozer Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek

Yıllar süren çekişmenin ardından bu yılın Ocak ayında Kaliforniyalı bir Yargıç, AMD’nin insanların “önemli bir kısmının” çekirdek kavramını kendilerinin tarif ettikleri gibi anladıkları iddiasını reddetti . Yargıç işlemcileri satın alan kişilerin işlemci çekirdeğini nasıl tanımladıklarının daha önemli olduğunu hükmederek, davaya devam etme kararı almıştı.

Varılan anlaşmada kollektif davanın her bir üyesi, bir sefere mahsus olmak üzere işlemci başına 35 ABD doları tutarında bir tazminat almaya hak kazanırken, uzlaşma AMD’ye takriben 12.1 Milyon ABD dolarına mal olacak.

Kaynak(İngilizce): TheRegister

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen