Haber Intel Pohoiki Beach: İnsan Beynini Taklit Eden 8 Milyon...

Intel Pohoiki Beach: İnsan Beynini Taklit Eden 8 Milyon Nöronlu Yonga Kümesi.

-

Intel Detroit’teki DARPA Elektronik Resurgence Girişimi 2019 zirvesinde, Pohoiki Beach adlı projesini tanıttı. Sekiz milyon nörona sahip olduğu belirtilen sistem, beslenen verileri geleneksel bir CPU + GPU mimarisinden çok daha hızlı bir şekilde işlerken kıyaslandığı geleneksel sisteme göre 10.000 kat daha az enerji tüketiyor.

Son yıllarda bilgisayar teknolojisi gündemini en çok meşgul eden konulardan biri Moore Yasasına bağlı olarak mikro çiplerin çarpıcı bir biçimde yavaşlaması. Intel, Amd, Arm, Samsung gibi teknoloji devleri bu yavaşlamaya çare bulmak milyarlarca dolarlık araştırma geliştirme bütçeleri ayırmak zorunda kalıyorlar.

Bu çabalarin bir eseri olarak Intel, belirli görevlerde geleneksel işlemcilerden 1000 kattan daha hızlı bir nöromorfik bir yonga kümesi sistemini ortaya çıkardı.

Bu sistemle yüksek fpslerde oyun oynamak mümkün olmayacak ancak otonom sürüş vb. uygulamalar geliştirenler için çok büyük bir nimet olacak gibi görünüyor.

Intel Pohoiki Beach
Intel Pohoiki Beach

Teknoloji devi, nöromorfik yongalarının geleneksel CPU mimarisi için uygun bir alternatif olmadığını, bunun yerine potansiyel kısıtlama-memnuniyet problemleri, grafik aramaları ve seyrek kodlama gibi özel uygulamaların hızlandırılmasında amacıyla tasarlandığını belirtiyor. Basitçe söylemek gerekirse, bu algoritmalar otonom sürüş yapabilen otomobiller, nesne takip kameraları, protezler ve yapay cilt gibi teknolojilerin geliştirilmesi için oldukça önemli.

Pohoiki Beach bazıları gerçek dünya sorunlarına çözüm sağlama konusunda çalışmaya başlamış olan 60’ın üzerinde araştırma ortağına doğru yola çıkıyor. Yonga üreticisi, sistem 50 kat artırıldığında bile, beş kat daha az güç kullanabildiğini iddia ediyor. Başka bir uygulamada, Loihi yongaları ile haritalama ve konum izleme, sektörde popüler olan CPU tarafından işletilen bir çözümden 100 kat daha az güç tüketiyordu.

Intel, Pohoiki Beach’i bu yıl sonuna kadar 100 milyon nörona yükseltmeyi vaat ediyor ve AI vb. diğer karmaşık görevleri hızlandıran küçük süper bilgisayarların önünü açmayı hedefliyor. Yonga Devi aynı zamanda küçük çaplı uygulamalar için USB form faktörü bir sistemine mümkün olduğunca çok Loihi yongası yerleştirmeyi planlıyor.

Siz bu yeni nöromorfik yongalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmında paylaşmayı unutmayın.

Kaynak(İngilizce): Techspot

Donanımlarla ilgili daha fazla içeriğe buradan ulaşabilirsiniz

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen